Dobry fizjoterapeuta jest na wagę złota. Czy wiesz, gdzie go znaleźć?

Fizjoterapia
0 0
Read Time:4 Minute, 9 Second

Szukanie fizjoterapeuty w dzisiejszym świecie to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Przecież mamy internet, wydaje się więc, że wystarczy tam umieścić odpowiednią frazę w wyszukiwarce i gotowe, mamy listę specjalistów. Niestety, mogą to wcale nie być żadni specjaliści. W każdej dziedzinie życia można natknąć się na oszustów, ale w branży medycznej przechodzą oni samych siebie, żeby tylko złowić parę naiwnych osób na chwytliwie brzmiące słowo, jak na przykład fizjoterapia.

Gdzie praca jest uczciwa i specjalista naprawdę ukończył niezbędne studia i kursy, nie powinno być problemów z jakością usług. Natomiast coraz częściej zdarza się, że samozwańczy terapeuci próbują mamić cierpiących i chorych ludzi, zdesperowanych i szukających ulgi, że dadzą im szybko i łatwo upragnione zdrowie. Nie posiadając wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji, nie są jednak w stanie nikomu pomóc, a ich pewność siebie i chęć zysku często doprowadza do katastrofy i zwyczajnie robią ludziom krzywdę.


Wiedza fizjoterapeuty

Nie każdy to wie, ale do wykonywania zawodu fizjoterapeuty potrzebny jest ogrom wiedzy, i to wiedzy uzyskanej na uczelni, a nie w internecie. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wszystko pójdzie dobrze, a osoba świadcząca usługi terapeutyczne ma odpowiednie kwalifikacje i nie zrobi nam nic złego. Oddziaływanie na organizm za pomocą różnych bodźców jest bowiem poważną sprawą i może mieć naprawdę duży wpływ na zdrowie. Kierunek fizjoterapia, gdzie studia trwają kilka lat i dają naprawdę solidny zapas wiedzy, to najlepsza opcja dla każdego, kto chce się tym zająć. A szukając dla siebie godnego zaufania specjalisty, trzeba koniecznie sprawdzić, czy takie studia skończył i z jakim skutkiem. Można bowiem skończyć studia już po jednym semestrze, jeśli się student zupełnie nie przykłada do nauki, ale taki na pewno niegłęboka-stymulacja-kawitacyjna zostanie fizjoterapeutą.
Wniosek jest jednoznaczny, że fachowiec musi mieć odpowiednie wykształcenie, aby móc mu zaufać. Oczywiście zdarzają się ludzie zdolni leczyć za pomocą intuicji, i intuicja oczywiście ma dużą wartość przy pomaganiu ludziom, ale jeśli nie ma solidnych podstaw w postaci wiedzy naukowej, to mimo dobrych chęci może narobić komuś kłopotów. Jeśli wiemy już, jak ważne jest odnalezienie odpowiednio wykształconego człowieka, możemy skupić się na innych cechach pożądanych d
la fizjoterapeuty.


Czytaj także: 

Kontakt z pacjentem

Jedną z nich jest dobry kontakt z pacjentem. Niby banał, a są ludzie, którzy nie potrafią nawiązać porozumienia i kontakt z nimi wydaje się nieprzyjemny, choć mają dobre intencje i starają się pomóc. Fizjoterapia w geriatrii jest szczególnie wymagająca pod tym względem, ponieważ starsi ludzie często są problematyczni i trzeba mieć do nich anielską cierpliwość. Oczywiście nie do wszystkich, bo niektórzy są wspaniali i chętni do współpracy, ale, jak w każdej grupie społecznej, zdarzają się kłopotliwi ludzie. Jeśli szukamy fizjoterapeuty dla swojego dziadka lub babci, warto najpierw z nim porozmawiać i upewnić się, że jest usposobienie pozwoli na efektywny kontakt z pacjentem.
Pozostaje jeszcze do omówienia sprawa opinii o specjalistach w internecie. Jest to na pierwszy rzut oka wspaniały wskaźnik efektywności danego lekarza czy terapeuty. Ludzie, którzy zetknęli się z danym fachowcem, mogą wyrazić swoje zadowolenie bądź rozczarowanie wizytą, więc wydaje się to świetnym źródłem wiedzy. Tak może być do pewnego stopnia, ale niekoniecznie. Jeśli chodzi o fizjoterapię na NFZ, sprawa jest jeszcze w miarę przejrzysta, bo specjaliści świadczący usługi na fundusz i tak zarabiają mało, a jednocześnie i tak biedni chorzy ludzie muszą do nich przyjść, więc opinie o nich są w miarę obiektywne. A ci, którym zależy na pieniądzach bardziej niż na innych rzeczach i mają prywatne gabinety, mogą posunąć się nawet do zlecenia komuś pisania pochlebnych opinii na różnych stronach i forach, żeby ściągnąć do siebie jak najwięcej klientów, podczas gdy posiadają kiepskie kompetencje i w sumie nic sobą nie reprezentują, pomijając już aspekt moralny całej sprawy.

Polecamy również: 


Jak szukać specjalisty?

Skoro z każdej strony na chorego człowieka czają się nieuczciwi i fałszywi ludzie, jak znaleźć mimo wszystko dobrego fizjoterapeutę? W takiej sytuacji bardzo przydaje się grono przyjaciół i szeroka sieć znajomości, dzięki której drogą ustną dotrą do nas prawdziwe i zaufane opinie i recenzje. Wtedy nie trzeba się obawiać oszustwa, tak jak w internecie, gdzie się nie wie z kim się rozmawia. Koleżanka, ciocia, a nawet szwagier siostry żony brata prawdopodobnie nie jest kimś skłonnym do polecania lekarzy niegodnych polecenia.
Fizjoterapia po porodzie może być trochę trudna do znalezienia, bo to dość krępujący temat i nawet bliskie przyjaciółki niechętnie o nim rozmawiają i zawsze wolą udawać, że nie mają żadnych problemów ze swoim ciałem. To może być spora przeszkoda i chyba rzeczywiście pozostaje zdać się na internet, byle z rozsądkiem. Natomiast cała reszta fizjoterapeutów może być polecona przez znajomych i ich rady są zwykle trafne i nie przynoszą szkody. Najlepiej zaś skomponować te wszystkie sposoby w jedną strategię.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %