Fotografia co to jest crop?
Budownictwo

Fotografia co to jest crop?

0 0
Read Time:3 Minute, 21 Second

W branży fotograficznej, kadrowanie oznacza usuwanie niechcianych obszarów z obrazu. Proces ten jest jednym z najbardziej podstawowych procesów manipulacji zdjęciami. Proces ten jest wykonywany w celu usunięcia niechcianego obiektu lub nieistotnego szczegółu ze zdjęcia, zmiany jego proporcji lub poprawy ogólnej kompozycji. W fotografii teleobiektywowej obraz jest kadrowany w celu powiększenia głównego obiektu i dalszego zmniejszenia kąta widzenia, gdy obiektyw o wystarczającej ogniskowej, aby osiągnąć pożądane powiększenie bezpośrednio nie jest dostępny. Kadrowanie jest powszechnie uważane za jedno z niewielu działań edycyjnych dopuszczalnych w nowoczesnym fotoreportażu wraz z balansem tonalnym, korekcją kolorów i wyostrzaniem. Kadrowanie wykonane z góry i z dołu zdjęcia może dać aspekt, który naśladuje format panoramiczny (w fotografii) i format szerokoekranowy w kinematografii i transmisji. Oba te formaty nie są przycięte jako takie, raczej produkt wysoce wyspecjalizowanej konfiguracji optycznej i konstrukcji aparatu.

Crop w fotografii

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, czy też fotografujesz już od dłuższego czasu, prawdopodobnie słyszałeś termin crop, czyli współczynnik kadrowania. Przy tak wielu różnych aparatach i systemach aparatów dostępnych dzisiaj, ten szczególny termin pojawia się bardzo często w specyfikacjach produktów, materiałach marketingowych, artykułach, książkach, a nawet można go usłyszeć w rozmowach między fotografami. Aby ułatwić fotografom zrozumienie, jak będzie wyglądało pole widzenia obiektywu w porównaniu z aparatem na film 35 mm lub aparatem pełnoklatkowym, producenci wymyślili prosty sposób obliczania “ekwiwalentu” ogniskowej obiektywu. Ponieważ rogi obrazu są przycinane i odrzucane, obiektyw szerokokątny nie jest już tak szeroki, podczas gdy teleobiektyw sprawia, że rzeczy wydają się bliższe. “Crop factor” to stosunek rozmiaru sensora do 35mm / pełnej klatki. Bierzesz podaną liczbę współczynnika kadrowania, mnożysz ją z długością ogniskowej obiektywu i otrzymujesz ekwiwalent ogniskowej w stosunku do filmu 35mm / pełnej klatki. Prawda, że proste?

Funkcja kadrowania

Kadrowanie nie jest trwałe i zawsze można powrócić do oryginalnego kadru, o ile korzysta się z edytora niedestrukcyjnego. Jeśli Twoim celem jest późniejsze wydrukowanie tych zdjęć, proporcjeTwojego kadru powinny być zgodne z rozmiarami wydruku. Laboratoria często preferują pracę ze standardowymi rozmiarami odbitek, co może sprawić, że kadrowanie będzie nieco ograniczające. Unikaj nadmiernego przycinania zdjęć do małych obszarów obrazu, ponieważ spowoduje to znaczne zmniejszenie rozdzielczości. Jeśli wykadrujesz za dużo, powiększy to również wszystkie problemy z obrazem. Na przykład, jeśli miałeś trochę rozmycia na swoim obiekcie, to rozmycie będzie bardziej powiększone po zastosowaniu kadrowania. Pamiętaj, że jeśli rozdzielczość obrazu jest zbyt niska, nie będziesz miał już korzyści z próbkowania w dół. Jeśli chcesz zastosować kadrowanie, najlepiej zacząć od obrazu, który jest w pełni ostry. Jeśli obraz jest bardzo ostry, można go przyciąć do poziomu pikseli bez obawy o potencjalne obniżenie jakości końcowego obrazu. Najbardziej podstawową opcją kadrowania jest konwersja obrazu poziomego na pionowy i odwrotnie. Ten typ kadrowania jest bardzo łatwy do wykonania, ponieważ wystarczy chwycić narzędzie do kadrowania i przeciągnąć prostokąt wewnątrz obrazu, który jest przeciwny do oryginalnego układu obrazu.

Cel kadrowania

W ruchliwej scenie kadrowanie może pomóc ukryć elementy, które w przeciwnym razie rozpraszałyby widza i sprawiały, że zdjęcie byłoby zbyt ruchliwe. Kadrowanie często dobrze współgra z koncepcją minimalizmu, zmniejszając liczbę elementów na zdjęciu, a tym samym zwiększając wpływ tego, co jest przedstawiane. Kadrowanie może również nadać zdjęciu przyjemne poczucie głębi, dodając do sceny pierwszy plan lub tło, nadając dwuwymiarowemu obrazowi wrażenie trójwymiarowości. To pomaga widzowi poczuć się tak, jakby mógł niemal fizycznie zbadać fotografię, a nie tylko zobaczyć ją na ekranie lub stronie. Kadrowanie tła to sytuacja, w której kadr składa się z elementów znajdujących się w tle, za obiektem. Jest to prawdopodobnie najczęstsze zastosowanie kadrowania, ponieważ jest najłatwiejsze do zauważenia / stworzenia. Kadrowanie na średnim poziomie to sytuacja, gdy ramka znajduje się w tej samej płaszczyźnie ogniskowej co obiekt na zdjęciu. Na przykład, mężczyzna stojący bezpośrednio w drzwiach lub modelka używająca swoich ramion do wypełnienia kadru zdjęcia. Elementy kadrowania na średnim poziomie są w centrum uwagi i są najbardziej efektywne, gdy dodają historii do wykonanej fotografii. Pamiętaj, że style i techniki fotografowania zmieniają się z czasem. Podstawy dobrej kompozycji i kadrowania pozostaną niezmienne, ale w miarę rozwoju jako fotograf będziesz rozwijał swój własny, niepowtarzalny styl i lepsze wyczucie, jak używać kadrowania, by przekazać emocje i opowiedzieć historię poprzez swoje zdjęcia.

Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
50 %
Surprise
Surprise
0 %