Ile jest ważna konsultacja psychologiczna?
Zdrowie

Ile jest ważna konsultacja psychologiczna?

0 0
Read Time:3 Minute, 42 Second

Konsultacja psychologiczna jest niezbędna naprawdę wielu osobom. Niestety, stresujący tryb życia, a także nadmiar obowiązków czy trudności adaptacyjne na pewno nam nie służą. Nierzadko odpowiadają za negatywne samopoczucie. Nie sposób nie zauważyć, że konsultacja z psychologiem przyda się także osobom, które potrzebują opinii psychologicznej. Okaże się ona pomocna także wtedy, gdy potrzebne są nam uprawnienia, na przykład te wysokościowe. 

 

Jak wybrać specjalistę, który pomoże?

Dobry psycholog na brak klientów nie może narzekać. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poszukiwania dobrego specjalisty nie są łatwe. Zazwyczaj nastręczają całkiem sporo trudności. Na szczęście, bardzo duży wybór dobrych psychologów oraz rzecz jasna psychoterapeutów będziemy mieć w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Należałoby także mieć na uwadze to, iż psycholog może specjalizować się w różnych dziedzinach. Jeśli mamy trudność z uzależnieniem, wybierzmy się do psychologa specjalizującego się w terapii uzależnień. Jeśli cierpimy na zaburzenia osobowości, zdecydujmy się na kontakt ze specjalistą, który specjalizuje się w terapii zaburzeń osobowości. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby psycholog pomógł nam w badaniach wysokościowych czy dla kierowców, musi się właśnie na tym znać. Należałoby również mieć na uwadze to, iż dobry specjalista cieszy się zazwyczaj dużą liczbą pozytywnych opinii. Zazwyczaj można sprawdzić je w internecie. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danego specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się odszukać odpowiedniego specjalistę. Należałoby również mieć na uwadze to, iż nie każdy specjalista będzie w stanie nam pomóc. Czasami na znalezienie odpowiedniego specjalisty będzie trzeba odpowiednio długo poczekać. Jeżeli zależy nam na tym, aby psycholog nam pomógł, warto również wiedzieć, czego możemy od niego oczekiwać, a czego w ogóle nie powinniśmy się spodziewać po wizycie czy badaniu.

 

Jaka jest ważność konsultacji psychologicznej?

Na pytanie o to, jaka jest ważność konsultacji psychologicznej nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie sposób nie zauważyć, że badania psychologiczne wymagają zazwyczaj odbyciu kilku konsultacji. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się mniejsza, a w innych nieco większa ich ilość. Wiele zależy od tego, z jakim problemem się borykamy. Warto upewnić się, że dany psycholog wykonuje w ogóle badania, na jakich nam zależy. Jeżeli tak, nie mamy się czego obawiać. Poinformuje nas on o tym, jak wiele konsultacji musimy odbyć. Czasami zdarza się, że konsultacje z jakiegoś powodu zostają przerwane. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być całkiem sporo. Należy zdawać sobie więc świadomość z tego, iż konieczne jest wówczas odbycie nowych konsultacji. Niestety, wiąże się to nierzadko z dodatkowymi kosztami. Jeśli zależy nam na tym, aby za konsultacje nie trzeba było zbyt wiele płacić, należałoby zdecydować się na przejrzenie kilku czy nawet kilkunastu ofert. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym oraz rzecz jasna jakościowym. Należy także pamiętać, iż wielu specjalistów oferuje zniżki, jeśli zdecydujemy się na kilka konsultacji. 

 

Co jeszcze należałoby mieć na uwadze udając się do psychologa?

Jeżeli interesują nas badania psychologiczne, wystarczy zazwyczaj kilka spotkań. Jeśli jednak zainteresowała nas psychoterapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/, musimy zdać sobie sprawę z konieczności dłuższego uczęszczania na nią. Nie należy zapominać również o tym, że znalezienie specjalisty łatwe nie jest. Czasami po pierwszych dwóch, trzech konsultacjach wydaje nam się, że znaleźliśmy pomoc. Czasem jednak możemy mieć wrażenie, że pomocy nie udało nam się odszukać. Wówczas wskazana jest cierpliwość. Znalezienie dobrego specjalisty, który będzie nam odpowiadał bywa trudne. Czasami trzeba uzbroić się w naprawdę dużą cierpliwość. Nie wolno również zapominać o tym, że psycholog to nie to samo co psychoterapeuta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapeuci są zazwyczaj także psychologami. Niestety, nie zawsze psycholog to psychoterapeuta. Należałoby także mieć świadomość tego, że psychoterapeuci pracują w różnych nurtach. Najpopularniejszy jest nurt psychodynamiczny oraz poznawczo-behawioralny. Popularna jest także terapia w nurcie integracyjnym, a także terapia w nurcie Gestalt. Nie należy także zapominać o tym, że popularna jest psychoterapia w nurcie humanistycznym. Każdy nurt jest nieco inny. Z tego też względu należałoby również dokładnie zastanowić się nad tym, na jaki nurt się zdecydować. Warto również zastanowić się nad czasem trwania takiej terapii. Czas trwania badań jest zazwyczaj ściśle określony, ale w przypadku terapii psychologicznej jest już nieco inaczej. Nie sposób nie zauważyć, że psychologowie oraz psychoterapeuci zazwyczaj trzymają się zasad nurtu, w którym pracują. Nie wolno jednak zapominać o tym, że ważne jest usposobienie terapeuty. W przeciwnym razie pacjent i terapeuta mogą się ze sobą nie zgrać. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %