Wnętrza

Jak nakładać tapety ścienne?

0 0
Read Time:3 Minute, 54 Second

Wśród metod zabezpieczania i dekorowania ścian znajduje się między innymi tapetowanie. Jest to dość dobre rozwiązanie, ponieważ mamy do wyboru setki wzorów, które mogą się znaleźć na naszych ścianach, a jeśli naprawdę będziemy tego chcieć, to niektóre firmy, są w stanie przygotować dla nas indywidualny projekt tapety. Tapety ścienne dzielą się na kilka typów, więc każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego oczekiwaniom.

Jak nakładać tapety ścienne?

W porównaniu do nakładania tapety na ścianę jej kupno wydaje się błahostką. Jednak wcale nie jest tak źle i trudno, jak to niektórzy mogą sobie pomyśleć. Wystarczy tylko poznać kilka istotnych informacji i już wszystko staje się jasne, dlatego też poniżej możecie poznać ogólną instrukcję nakładania tapety.

Na samym początku należy przygotować podłoże. Jeśli ściana nie zostanie dokładnie przygotowana, to możemy mieć trudności z nałożeniem tapety, z jej przyklejeniem i może ona nam bardzo szybko odchodzić od ściany i być nierówna. Są tapety ścienne, które ukrywają nierówności, jednak nie należy też oczekiwać cudów, więc może lepiej najpierw zajmijmy się dokładnym przygotowaniem.

Pierwszym etapem przygotowań będzie zdjęcie starej tapety i farby. Jeśli poprzednie nałożenie tapety ścienne, było wykonane prawidłowo, to nie będzie z tym problemu, jednak jeśli ktoś zrobił to nieumiejętnie, to czasem czeka nas nawet kilka godzin pracy przy samym usuwaniu resztek ze ściany. Przyda się czasem do tego woda i nożyk, aby zmiękczyć starą tapetę, a nożykiem pomagać sobie przy odklejaniu. Warto wspomnieć, że dobrze nałożona tapeta odchodzi od ściany bardzo gładko i bez większych problemów. Są rodzaje tapet, które stawiają pewne problemy, ale o tym dowiadujemy się przy kupnie.

Po zdjęciu starej tapety należy usunąć wszelkie nierówności i ubytki w ścianie. W zależności od wielkości braków robimy to za pomocą uniwersalnej masy szpachlowej, natomiast jeśli mamy do czynienia z większymi szkodami, to warto pomóc sobie zaprawą wyrównującą. Oba produkty dostaniemy w każdym sklepie budowlanym. Gdy już wszystko wyschnie, warto zeszlifować jakieś drobne nierówności.

To już prawie koniec przygotowań. Teraz czas na oczyszczenie powierzchni. Nawet drobny kurz, pył, kamyczki i tym podobne, mogą utrudnić przyklejenie tapety, dlatego też czyścimy ścianę wodą z detergentem lub specjalnym mydłem malarskim. Nie zajmie to dużo czasu, a warto zrobić to dokładnie.

Teraz czas na odkręcenie wszystkich gniazdek, gwoździ i wkrętów, które będą przeszkadzać, przy nakładaniu tapety. Warto zapamiętać miejsca, w których te elementy były, aby potem wszystko wróciło na swoje miejsce. No i ostatnim etapem będzie zagruntowanie powierzchni, które można wykonać emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym wodą. Na opakowaniu powinny znajdować się zalecenia producenta odnośnie do tego, jak to zrobić.

Jeśli tapeta ścienna jeszcze nie została jeszcze zakupiona, to pora ją kupić, ponieważ będzie teraz nam potrzebna. Przy okazji od razu wybrać odpowiedni klej do tapet, ponieważ wtedy w sklepie najlepiej doradzą, do jakiego typu tapety, jaki dobrać klej.

Na początek na ścianie wyznaczamy linie pionowe pomocne, według których będziemy przyklejać kolejne paski tapety. No i oczywiście trzeba zmierzyć długość, aby wiedzieć, ile tapety należy uciąć. Gdy już znamy długość, to za każdym razem przygotowujemy sobie 2 – 3 paski, aby tapetowanie szło szybciej. Tapetę ścienną tniemy specjalnym nożykiem do tapet, zawsze tnąc o 5 – 10 cm więcej, niż jest nam potrzebne. Przygotowane arkusze smarujemy klejem, możemy to zrobić pędzlem lub maszynką do nakładania kleju na tapety. Taki arkusz składamy posmarowanymi stronami do środka, uważając, aby nie powstały kanty i pozostawiamy na kilka minut.

Teraz już można przyklejać tapetę ścienną. Kierunek przyklejania jest zapisany na rolce, aby tapeta była przyklejona równo i aby nie powstały nierówności. Nakładanie zaczynamy od okien i drzwi. Pasek nakładamy równo do uprzednio narysowanej linii pomocniczej. Musimy uważać, aby pod tapetą ścienną nie powstały pęcherzyki powietrza, więc pomagamy sobie wałkiem lub szczotką. Nie bójmy się jej docisnąć do ściany. Kolejne paski nakładamy równo do poprzednich, pamiętając jednak o tym, aby nie nachodziły na siebie. Drobne poprawki, jeśli coś zostało źle przyklejone, można wykonać jeszcze w ciągu kilku minut, lecz potem pasek może być do wyrzucenia. Po dokładnym przyklejeniu każdego z pasków i dobrym przyciśnięciu cały nadmiar tapety należy usunąć za pomocą nożyka do tapet.

Łatwo, prosto i szybko

Jak widać powyżej, tapety ścienne nie są wcale tak trudne do nakładania. Na rynku mamy wiele tapet z różnymi motywami, które na pewno nam się spodobają, a poza tym mają różne właściwości, takie jak odporność na wilgotność, na ogień, trzymanie ciepła i wygłuszanie. Wśród typów tapet można znaleźć zwykłe papierowe, lecz również tapety ścienne korkowe, z włókna szklanego, czy też winylowe.

Każdy znajdzie coś dla siebie. To już nie jest czas, że można dostać tylko jeden typ tapety. Warto nieco poświęcić czasu na to, aby dowiedzieć się, co najlepiej dobrać i postawić na jakość. Możemy dobrać sobie tapetę ze względu na kolor. Ostatnio popularne stały się złote tapety, które ozdobią każdy elegancki dom.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %