Jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez?
Edukacja Imprezy

Jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez?

0 0
Read Time:3 Minute, 30 Second

Jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez? Choć do organizowania imprez nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie, niektóre uczelnie oferują tego typu kierunki bądź specjalizacje. Powodem jest fakt, iż duża dawka wiedzy praktycznej i teoretycznej z pewnością będzie pomocna organizatorowi. Sprawdzamy, jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez.

Papierek bardzo ważny

Idąc do salonu kosmetycznego czy fryzjera widzimy wiele dyplomów oprawionych w tabliczki. Świadczą one o profesjonalizmie i dużej wiedzy osób pracujących w owych salonach. Pomimo, iż kosmetyczka czy fryzjer nie muszą mieć wykształcenia, chętnie chodzimy właśnie do specjalistów. To samo dotyczy organizacji imprez. Choć niektórym wydaje się, że studia nie są im potrzebne, są oni w błędzie. Zdobyta na studiach wiedza pozwala lepiej poznać świat organizacji imprez i świadczyć usługi najwyższej jakości. Dlatego też przyszły organizator imprez powinien zdecydować się na podjęcie studiów z tego zakresu, aby zwiększyć swoje kompetencje. Same kursy mogą okazać się niewystarczające, a już na pewno nie dostarczają one wiedzy praktycznej. Zdobywa się ją bowiem podczas stażu, który w toku studiów zwykle jest obowiązkowy.

Zarządzanie ze specjalizacją

Bardzo ogólnym kierunkiem studiów, który pozwala pozyskać wiedzę z różnych dziedzin, jest zarządzanie. Ten kierunek można studiować na niemal każdej uczelni. Kluczowy jest tutaj wybór miejsca, w którym będziemy studiować. Inny program przewidują bowiem uniwersytety ekonomiczne, inny politechniki, a jeszcze inny uczelnie profilowane (zwykle prywatne). W kontekście organizacji imprez powinniśmy wybrać zarządzanie ze specjalizacją właśnie z zakresu organizacji imprez. Studia na kierunku zarządzanie, poza specjalizacją, przygotują nas także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Studenci zdobędą także wiedzę, która pozwoli im się sprawniej poruszać po świecie biznesu. Zapisując się na studia zwróćmy jednak uwagę na to, czy dostępna jest specjalizacja z zakresu organizacji imprez. Może ona nosić różne nazwy, dlatego sprawdźmy również program studiów. Powinny w nim przeważać przedmioty dotyczące prawnych, kulturowych czy stricte organizacyjnych aspektów różnego typu imprez. W planie powinny się znaleźć zajęcia z zakresu marketingu i promocji oraz komunikacji międzyludzkiej. Studia na kierunku zarządzanie trwają 3 lata (I stopień) lub 2 lata (II stopień). Specjalizacja z zakresu organizacji imprez zwykle znajduje się w trzyletnim toku nauczania. Studia można podjąć dziennie lub zaocznie, na uczelniach państwowych lub prywatnych.

Organizacja imprez turystycznych

Osoby, które chciałyby zająć się organizacją imprez turystycznym, powinny rozpocząć studia z zakresu turystyki i rekreacji. W ich programie najczęściej znajduje się specjalizacja z zakresu organizacji imprez turystycznych. Impreza turystyczna ma charakter wyjazdowy, a osoba odpowiedzialna za jej organizację musi posiadać wiele umiejętności. Kluczowa jest znajomość języków obcych, kontekstów kulturowych czy umiejętność komunikowania się z innymi. Studia z turystyki i rekreacji można podjąć na Akademiach Wychowania Fizycznego czy uczelniach prywatnych. Nie zawsze jednak specjalizacja z organizacji imprez turystycznych znajduje się w ich programie. Przed podjęciem studiów trzeba dobrze sprawdzić ich plan oraz dostępne specjalności. Choć specjalizacja z organizacji imprez turystycznych jest stosunkowo wąska, daje umiejętności potrzebne do organizacji imprez innego typu. 

Studia podyplomowe

Jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez?
Jakie studia podjąć, aby zajmować się zawodowo organizacją imprez?

Nie każdy z nas chce podjąć ponownie studia wyższe, aby zajmować się organizacją imprez. Dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe, które trwają rok, maksymalnie dwa lata. Są one prowadzone przez uczelnie państwowe oraz prywatne. Zawsze jednak studia podyplomowe są płatne, bez względu na charakter uczelni. Co więcej, aby je podjąć, kandydat musi mieć ukończone studia wyższe. Tu jednak wystarczy licencjat lub inżynier. Studia podyplomowe noszą często nazwę “organizacja imprez” lub “event manager”. Dają one przygotowanie stricte teoretyczne. W ich programie nie przewiduje się bowiem odbycia obowiązkowych praktyk czy stażu. Niemniej jednak jest to dobry wybór dla osób, które chcą się przebranżowić i nie podejmować studiów od nowa. W czasie odbywania studiów podyplomowych student może pracować w agencji eventowej lub założyć własny biznes. Co ważne, po studiach podyplomowych absolwenci uzyskują dyplom poświadczający zdobyte kompetencje. 

Na co się zdecydować?

Choć możliwości jest wiele, większość z nas nie do końca wie, jakie studia podjąć. Dla osób bez wykształcenia wyższego dobrym wyborem są studia licencjackie. Absolwenci mogą zaś podjąć studia podyplomowe, które niejako uzupełniają ich wiedzę zdobytą na studiach wyższych. W czasie odbywania jakichkolwiek studiów student powinien podjąć pracę lub przynajmniej praktykę w firmie zajmującej się organizacją eventów. Powodem jest fakt, iż kluczowa jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale i praktyczna, której nie dają nawet najlepsze studia wyższe. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
25 %
Surprise
Surprise
25 %