Budownictwo Wnętrza

Projektowanie wnętrz – czy skorzystać z usług profesjonalisty?

0 0
Read Time:3 Minute, 38 Second

Kupując własne mieszkanie stajemy przed nie lada wyzwaniem. Nie dość bowiem, że musimy wydać najczęściej większość oszczędności naszego życia na samo w sobie mieszkanie to najczęściej na tym nasze wydatki się nie kończą – pozostaje jeszcze projektowanie wnętrz, prace wykończeniowe i wszelkiego rodzaju działania związane właśnie z dekoracją. Czy powinniśmy tym wszystkim zająć się sami? A może lepiej sięgnąć po usługi profesjonalisty?

Od czego zacząć samodzielne projektowanie wnętrza?

Jeszcze przed finalizacją zakupu własnego mieszkania często zastanawiamy się, jak będzie wyglądało projektowanie wnętrz w naszym przypadku. Zwykle odwiedzamy wtedy sklepy specjalistyczne, ale też sięgamy po Internet celem zaczerpnięcia inspiracji. Jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie samodzielnej pracy nad mieszkaniem. Inspiracja pozwoli nam określić coś, co w tym wszystkim ma zdecydowanie największe znaczenie – styl całego mieszkania i choć z pewnością wiele elementów znanych nam ze zdjęcia czy przykładowej realizacji zniknie, ważne jest, aby znać kierunek, w jakim to projektowanie będzie szło.

Bardzo może pomóc zobaczenie tego, jak inni zaprojektowali własne wnętrza. Plusem czegoś takiego jest to, że realizację widzimy “na żywo” – wszystkiego możemy dotknąć, wszystko możemy sobie wyobrazić przestrzennie. Ma to więc przewagę nad oglądaniem zdjęć, które zazwyczaj prezentują zaledwie jeden wymiar pomieszczenia, a którym nie należy w pełni ufać – często przedstawiają bowiem rzeczywistość nieco napiętą właśnie ku temu, by podobać się swoim odbiorcom. Jeżeli nie mamy możliwości zobaczenia mieszkania znajomych (na przykład ze względu na to, że nie znamy nikogo, kto ostatnio zamieszkał w nowym mieszkaniu), warto, abyśmy zrobili sobie wycieczkę po kolejnych marketach budowlanych, ale też sklepach z meblami i wyposażeniem wnętrz, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych. Bardzo często zawierają one wydzielone tereny z przykładowymi realizacjami – nie tylko więc poznamy ich wygląd, ale też od razu zapoznamy się z ceną inwestycji. To kolejny krok w podchodzeniu do samodzielnego projektowania – zorientowanie się w cenach i dostosowanie produktów do posiadanego budżetu.

Kiedy sięgnąć po usługi profesjonalnej firmy?

Już dawno minęły czasy, w których sami musielibyśmy urządzać własne mieszkanie. Teraz nie jest wstydem sięgnięcie po kogoś, kto po prostu się na tym zna – wręcz przeciwnie, jest to bardzo popularna i powszechnie stosowana praktyka. Jako że z nowym mieszkaniem najczęściej wiążemy się na większą część naszego życia, lepiej jest zadbać o to, by zamieszkać w miejscu, do którego będziemy chcieli wracać i w którym będzie nam się żyło dobrze. Po usługi specjalistów możemy sięgnąć między innymi:

  • gdy nie mamy pomysłu – niestety, często wyżej przez nas wspomniane inspiracje nie wystarczą nam do tego, by stworzyć coś własnego. Pamiętajmy, że tutaj chcemy wypełnić pustą przestrzeń czymś zarówno spójnym, jak i po prostu ładnym, ale i praktycznym, a więc sprawdzającym się w życiu codziennym.
  • gdy dysponujemy niestandardowym metrażem – często nasze pomysły są bardzo ograniczane przez metraż naszego mieszkania – jeżeli więc nie wiemy, jak dostosować je do zbyt małej lub dużej przestrzeni, dobrze będzie doradzić się specjalistów – nawet jeśli nie powierzymy im całości prac nad wykończeniem.
  • gdy mamy odpowiedni budżet – jeżeli dysponujemy odpowiednimi pieniędzmi, bardzo rozsądnym jest skorzystanie z usług profesjonalnych projektantów – Ci wezmą pod uwagę nasze pomysły oraz wymagania i przekształcą je w spójną całość, która nie tylko będzie ładna i zrobi wrażenie na każdym, ale też okaże się praktyczna.
  • gdy nie mamy na to czasu – nie ma co owijać w bawełnę – projektowanie wnętrz jest czymś bardzo zajmującym i wymagającym od nas mnóstwa wolnego czasu. Prawdą jest też, że tego czasu często po prostu nie mamy – musimy pracować, zwykle zajmować się też dziećmi i odpoczywać. Właśnie dlatego usługi profesjonalistów mogą być dla nas nie tylko ulgą, ale nawet koniecznością.

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz ni jest proste – to trzeba powiedzieć wprost. Samo w sobie jest działaniem wieloetapowym, które często zmusza nas do użycia wyobraźni – zwłaszcza, jeżeli dysponujemy mocno okrojonym budżetem. Myśleć w tym wszystkim powinniśmy w skali “makro”, zastanawiając się nie nad małymi elementami, ale bardziej nad tym, jak to wszystko będzie finalnie wyglądało. Właśnie z tego powodu do całego procesu należy podejść z nutą rozwagi i po prostu logiki. Musimy pamiętać, że nie wszystko jesteśmy zmuszeni robić samodzielnie – istnieje sporo firm, dla których projektowanie wnętrz jest chlebem powszednim. Jeśli nie chcemy na nich ślepo polegać, zawsze możemy sięgnąć do nich po poradę, ewentualnie wstępny projekt, który da nam zamysł co do tego, jak chcemy, aby nasze lokum wyglądało. Alternatywą jest też przeglądanie wszelkiego rodzaju inspiracji, których pełno jest w Internecie. Tutaj jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nie powstały one idealnie z myślą o naszym mieszkaniu, więc również za nimi nie powinniśmy ślepo i bezmyślnie podążać.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %