Budownictwo Wnętrza

Rolety okienne – rodzaje, montaż i czyszczenie

0 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

Wybór odpowiednich przesłon okiennych powinien być poprzedzony analizą potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia, czy tylko częściowym zatrzymaniu promieni słonecznych. Ważne jest też dopasowanie ich stylu do aranżacji wnętrza. Jednym ze świetnych rozwiązań są nowoczesne rolety okienne, które z łatwością możemy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Duży wybór rodzajów i materiałów, z których są wykonane, zapewnia swobodę dopasowania nawet dla najbardziej wymagających klientów. Z ich wykorzystaniem jesteśmy w stanie stworzyć i zharmonizować aranżacje zarówno w stylu minimalistycznym i nowoczesnym, jak i bardziej romantycznym i przytulnym. Jakie są rodzaje rolet, jak wygląda ich montaż i w jaki sposób należy o nie dbać?

Rodzaje rolet okiennych

Rolety okienne spełniają swoją funkcję nie tylko jako modny element dekoracyjny, ale chronią też przed nadmiarem wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych i zapewniają prywatność. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Wybierać możemy spośród modeli wykonanych z różnego rodzaju materiałów i różniących się stopniem przyciemnienia i sposobem montażu. Jednym z najpopularniejszych typów są rolety dzień/noc, które składają się z na przemian występujących pasów tkaniny przyciemniającej i przezroczystej. Pozwala to łatwy sposób manewrować ilością światła wpadającego do środka. Oprócz wysokiego poziomu funkcjonalności prezentują się niezwykle elegancko i pasują do większości wnętrz. Kolejnym modelem są stylowe rolety rzymskie. Wykonane z tkaniny, która podczas zwijania układa się w ozdobne drapowania. Sterowane są za pomocą nieskomplikowanego mechanizmu z łańcuszkiem. Pasują idealnie do stylowych i eleganckich wnętrz. Dużą popularnością cieszą się także rolety plisowane, które wyglądem przypominają materiałową harmonijkę lub wachlarz. Wybór tkanin jest szeroki i umożliwia idealne dopasowanie do aranżacji wnętrza. Dużym plusem tego modelu jest możliwość zasłaniania całego okna lub jego dowolnej części, dzięki czemu zyskujemy szersze pole do manewru. Omawiając rolety okienne i ich rodzaje nie sposób nie wspomnieć o jednym z najtańszych i najprostszych rozwiązań, jakimi są rolety ekranowe. Do wyboru mamy wiele kolorów i rozmiarów. Na koniec, najbardziej ozdobne i niekoniecznie uniwersalne rolety austriackie. Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie będą one pasować do każdego stylu wnętrza. Składają się z pokaźnych marszczeń i falban, które mogą być dodatkowo ozdobione lamówkami, czy frędzlami. Najlepiej wyglądać będą we wnętrzach typowo klasycznych.

Jak zamontować rolety okienne?

Jeżeli mamy w swoim domowym warsztacie kilka podstawowych narzędzi, montaż możemy z powodzeniem wykonać sami. Aby zamocować rolety okienne potrzebne będą do tego wiertarka i śrubokręt, miarka, a także śruby i kołki, które znaleźć powinniśmy w zestawie. Montaż rolety zależy od jej rodzaju. Najczęściej jednak mamy do wyboru dwie opcje. Montowanie inwazyjne, w którym konieczne jest wywiercenie dziur przy pomocy wiertarki lub mocowanie bezinwazyjne na skrzydle okiennym. W pierwszym przypadku musimy dokładnie wyznaczyć miejsca wierceń, tak by precyzyjnie zamontować mechanizm rolety. Tego typu metoda ma swoje minusy, gdyż musimy naruszyć ramę okienną. Z drugiej jednak strony roleta jest bardziej stabilna i nie musimy się bać, że jej codzienne użytkowanie może doprowadzić do poluzowania elementów potwierdzających. Drugim sposobem, który nie wymaga wiercenia, jest mocowanie przy pomocy specjalnych uchwytów i zatrzasków. Jest to znacznie prostszy sposób, który nie wymaga nawiercania otworów. Z takim zadaniem powinna więc poradzić sobie nawet niedoświadczona osoba.

W jaki sposób czyścić rolety okienne?

Bardzo ważną kwestią, o której nie należy zapominać, jest zachowanie rolet w czystości. Przez wzgląd na ich charakterystykę przyciągają one kurz i wymagają regularnej pielęgnacji, by nie utracić swoich właściwości i zachować odpowiednią estetykę. Sposób czyszczenia rolet zależy od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Rolety okienne wykonane z tkanin powinniśmy czyścić jedynie przy użyciu wilgotnej i miękkiej szmatki. Po wykonaniu tej czynności koniecznie musimy dokładnie wysuszyć rolety. Warto pamiętać, że tkaniny takich rolet nie są przeznaczone do prania w pralce. Inaczej jest w przypadku rolet rzymskich, których materiał można prać. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność i używać odpowiednich specyfików do prania oraz korzystać z programu do delikatnych materiałów. Rolety dzień/noc najlepiej czyścić przy pomocy odkurzacza, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu i zabrudzeń. Do tego celu użyć możemy też wilgotnej szmatki bez dodatku jakichkolwiek detergentów. Rolety okienne plisowane wbrew pozorom należą do bardzo wytrzymałych, dlatego przy ich pielęgnacji zalecane jest moczenie w wodzie, do której możemy dodać po prostu płyn do naczyń lub inny łagodny detergent czyszczący. Po moczeniu materiał musi zostać przepłukany pod bieżącą wodą i pozostawiony do wyschnięcia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %