Motoryzacja Usługi

Jak poprawić efektywność auta?

0 0
Read Time:3 Minute, 35 Second

Pod tym tajemniczym określeniem, kryje się po prostu modyfikacja fabrycznych ustawień programowych silnika. Zmodyfikowanie silnika ma na celu wydobycie tego, co producenci ukryli w silniku. Są to parametry, które mogą zwiększyć efektywność silnika nawet o 10%. Nie zawsze będzie to prędkość, lecz po prostu auto będzie dynamiczniej się poruszało i będzie elastyczniejsze, za czym też idzie komfort jazdy. Choć różnica nie jest wielka, to poprawa będzie odczuwalna.

Skąd jednak w silniku miejsce na modyfikacje? Producenci bardzo często pozostawiają w sprzedawanych modelach nieco miejsca do popisu, aby wykorzystać je w przyszłych generacjach auta, czy też w innych samochodach, czyli cięższych albo o nieco bardziej sportowym zacięciu. Taka moc rezerwowa to także sposób na to, by ten sam silnik sprzedawać z różnymi parametrami i za lepsze wyniki, zażądać więcej pieniędzy. Często kupując auta, ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie trzeba wcale za lepszy silnik dopłacać, tylko wystarczy udać się do odpowiedniego warsztatu i poprosić o wykonanie chiptuningu. Należy jednak uważać, ponieważ w przypadku aut na gwarancji, jeśli serwis producenta wykryje modyfikacje, które nie były dokonywane u niego, może potem stwarzać problemy z uznaniem gwarancji. Można oczywiście wykonać takie zmiany w oprogramowaniu silnika u producenta, jednak jest to oczywiście droższe. Dobrze jest zapoznać się chip tuning szczecin opinie, aby mieć pewność, co do tego, że wybraliśmy dobrego usługodawcę od chiptuningu w Szczecinie.

W pojęciu chiptuning, mieści się także takie określenie, jak ecotuning. Jest to program, który pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Można więc to oczywiście zrobić, jeśli jest się obrońcą ziemi, jednak przede wszystkim będzie to wielka przyjemność dla naszego portfela.

Dlaczego warto wykonać chiptuning?

Słowo tuning w Polsce nie kojarzy się zbyt dobrze. Zazwyczaj można się tu spotkać ze stereotypem młodych osób, które szaleją swoimi pseudo zmodyfikowanymi autami po wsi albo nocą po mieście. Jednak tuning, a szczególnie chiptuning nie służy wcale temu, aby ktoś mógł się popisywać na mieście swoim autem. Celem tej modyfikacji są wymienione wyżej zalety, za którymi idzie łatwiejsza ruszanie, szczególnie na wzniesieniach, łatwiejsze radzenie sobie z obciążeniem, czy też sprawniejsze wyprzedzanie. Można więc łatwo wydedukować, że jest to po prostu zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Gdzie wykonać chiptuning?

Wraz z popularyzacją tej metody wprowadzania zmian w autach, na światło dzienne wyłoniło się wielu mechaników, uznających się za specjalistów w tej dziedzinie. Nierzadko proponowano wykonywanie takiej operacji na osiedlowym parkingu. Takich osób należy się wystrzegać.

Zmiany w oprogramowaniu silnika wymagają wiedzy i umiejętności, najlepiej jest więc zgłaszać się do profesjonalnych salonów, które zyskały już duże uznanie na rynku i mamy pewność, że wszystko dobrze się skończy dla naszego auta. Źle przeprowadzona modyfikacja może jedynie pogorszyć stan naszego auta, z czasem narażając nas na coraz większe wydatki.

Zanim udamy się do takiego profesjonalnego warsztatu, powinniśmy udać się do znajomego, dobrego mechanika i dokonać wszystkich potrzebnych napraw. Na popsutym aucie nie ma sensu dokonywać zmian, bo jedna część może wyeliminować z działania kolejną i tak całe auto będzie się sypać, czego chyba nie chcemy. Wymiana niektórych elementów w silniku może także wiązać się z poprawą jego sprawności.

Gdy już wszelkie naprawy będziemy mieć za sobą, to czas udać się do miejsca, w którym zostanie zrobiona operacja naszego auta. Pierwsze czynności będą polegały na ocenie stanu technicznego i kilkukrotnym badaniu auta na hamowni. Mimo napraw cały czas może być coś do wymiany i należy zrobić to przed modyfikowaniem silnika.

Jeśli wszystko będzie sprawne, to specjalista dokona chiptuningu na naszym aucie, po czym znów trafi ono na hamownie, gdzie zostaną zbadane efekty. Jeśli nie będą one zadowalające i nie spełnią początkowych założeń, to operacja będzie dokonywana aż do skutku. Poprawnie wykonana modyfikacja poprawi sprawność silnika, lecz jednocześnie nie przeciąży go.

Czy w każdym aucie można dokonać modyfikacji?

Niestety nie we wszystkich autach mogą być dokonywane modyfikacje. Pierwszym ograniczeniem jest silnik, który musi mieć wystarczającą ilość elektryki w sobie. Auta ze starszymi silnikami, czyli większości te z początku lat 90 i starsze, nie nadają się do chiptuningu. Jednak zawsze warto sprawdzić to u osoby, która zna się na tym i dowiedzieć, czy może akurat ten konkretny silnik będzie się nadawać. Kolejnym ograniczeniem jest sprawność auta. Jak już to zostało napisane, żaden porządny mechanik nie podejmie się dokonywania zmian na aucie z uszkodzeniami, ponieważ jest to ogromne ryzyko.

Teraz tylko wystarczy podjąć decyzję, kto chciałby wprowadzić taką modyfikację u siebie. Chiptuning jest naprawdę polecany, ponieważ dobrze przeprowadzony, jedynie poprawi parametry działania samochodu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %