Usługi Zdrowie

Opieka rodzinna, czy dom dla seniora

0 0
Read Time:3 Minute, 39 Second

W Polsce przyjęło się, że opieka nad seniorem pozostaje w gestii rodziny.  Kiedy osoba starsza podupada na zdrowiu, nie może poruszać się, choruje przewlekle, ma problemy z pamięcią, czyli zaczyna wymagać wzmożonej opieki, sytuacja staje się bardzo trudna dla rodziny, której członkowie nie są odpowiednio przeszkoleni do podjęcia tak trudnego i odpowiedzialnego zadania. Nawet w takiej sytuacji bardzo duża grupa rodzin decyduje się na samodzielną opieką nad seniorem.

Z poczucia wdzięczności

W społeczeństwie panuje pogląd, że obowiązkiem rodziny jest sprawowanie osobistej pieczy nad seniorem, nawet w sytuacji, kiedy starsza osoba wymaga dużej ilości działań medycznych. Z chęci odwdzięczenia się za opiekę z lat dzieciństwa, z poczucia obowiązku, z obawy, że starsza osoba nie zaakceptuje nikogo obcego, podejmują jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu o sprawowaniu opieki w domu. Jest to decyzja, która zmienia życie całej rodziny, wymaga przeorganizowania dnia, a nawet rezygnacji z pracy jednej osoby. Pielęgnacja obłożnie chorego seniora różni się od opiekowania się małym dzieckiem. Często na taką decyzję ma wpływ presja otoczenia i trzymające się mocno mity o domach dla seniorów http://wiejskieklimaty.net/dom-seniora-zachodniopomorskie. Wciąż panuje przekonanie, że powierzenie seniora fachowej opiece ośrodkowi dla osób starszych to pozbycie się ciężaru, egoizm i brak poczucia obowiązku wobec osoby najbliższej.  Jest to krzywdzący pogląd i niewiele ma wspólnego z dobrem starszej osoby. To komfort życia i zapewnienie fachowej opieki powinien być głównym rozważanym argumentem. Rodzina mimo najlepszych i miłości wobec starszej osoby może nieprofesjonalnymi działaniami opiekuńczymi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z poczucia wdzięczności, z szacunku i miłości do seniora, powinna zapewnić takiej osobie najlepszą, profesjonalną opiekę i pozostawać w stałym kontakcie z babcią/dziadkiem, np.: dzwoniąc codziennie, odwiedzając jak najczęściej, spędzają razem święta, urodziny i urlop. Miejscem,  w którym starsza osoba będzie miała najlepszą opiekę medyczną i kontakt z innymi pensjonariuszami jest dom dla seniorów.

Heroiczne wyzwanie

Opieka nad seniorem zwłaszcza obłożnie chorym to heroiczne wyzwanie. Trzeba zmienić tryb życia, przystosować mieszkanie, zgłębić wiedzę na temat choroby, nieraz zrezygnować z pracy i opiekować się seniorem do jego/jej życia. Nie zawsze opieka, którą może zapewnić rodzina jest adekwatna do potrzeb starszej, schorowanej osoby. Jeżeli senior wymaga jedynie drobnej pomocy w codziennych czynnościach, to oczywiście najbliżsi są w stanie zorganizować taką opiekę. Z biegiem czasu starszy człowiek podupada na zdrowiu – pogarsza się jego stan fizyczny i sprawność intelektualna i zwiększa się czas poświęcany starszemu człowiekowi. Dzieje się to kosztem czasu dla dzieci, a nawet pracy. Opieka nad seniorem to zajęcie na 24 godziny na dobę – jest ciężka fizycznie i emocjonalnie. Osoby chore na demencję często nie poznają najbliższych i traktują ich z agresją. W opiekunach pojawia się żal, że senior nie docenia ich wysiłków. Wyzwaniem jest podanie leków, czynności higieniczne, czy karmienie przy sprzeciwie podopiecznego. Przeszkolone osoby w domu dla seniora http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-szczecin mają w tej kwestii doświadczenie i wiedzą, jak działać w takiej sytuacji.

Moment kryzysu

Osoby, które przez długi czas opiekowały się seniorem, są zmęczone i potrzebują wsparcia oraz kilku dni odpoczynku. Choroba starszego człowieka jest dramatem rodziny, która w trudnych chwilach potrzebuje pomocy. Warto w takiej sytuacji, choć na kilka dni powierzyć najbliższą osobę opiece w domu dla seniora i wyjechać na urlop po to, aby zregenerować siły.

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi

dom opieki

W Polsce osoby starsze bardzo późno trafiają do domu dla seniora – najczęściej dopiero wtedy, kiedy stan pacjenta jest bardzo poważny i rodzina nie radzi sobie z opieką.  Miejsc w samorządowych domach dla seniora jest za mało w stosunku do potrzeb, a ceny w prywatnych placówkach tego typu przekraczają możliwości finansowe wielu seniorów i ich rodzin. Niewiele osób decyduje się zamieszkać w domu dla seniora po to, aby aktywnie spędzić jesień życia, przebywać w komfortowych warunkach w otoczeniu innych seniorów.

Miejsce realizowania pasji

Tymczasem domy dla seniora to miejsce, w którym starsze osoby mogą realizować swoje pasje, nie przejmując się obowiązkami domowymi i odkrywać  nowe talenty. Domy dla seniora to miejsca tętniące życiem, gdzie starsze osoby mają do dyspozycji ciekawe i angażujące zajęcia, a warunki mieszkaniowe spełniają wszystkie oczekiwania pensjonariuszy. Proponowana aktywność jest dostosowana do potrzeb i możliwości mieszkańców. Seniorów często odwiedzają goście, np.: dzieci ze szkół i przedszkoli, artyści z lokalnych domów kultury.

Zastąpienie telewizora kontaktem z drugim człowiekiem i poczuciem stanowienia społeczności jest bardzo korzystne dla psychiki i zdrowia starszych osób. Możliwość poznania nowych ludzi, ciekawe zajęcia jest czynnikiem przemawiającym na korzyść domów dla seniora.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %