W Polsce przyjęło się, że opieka nad seniorem pozostaje w gestii rodziny.  Kiedy osoba starsza podupada na zdrowiu, nie może poruszać się, choruje przewlekle, ma problemy z pamięcią, czyli zaczyna wymagać wzmożonej opieki, sytuacja staje się bardzo trudna dla rodziny, której członkowie nie są odpowiednio przeszkoleni do podjęcia tak trudnego i odpowiedzialnego zadania. Nawet w takiej sytuacji bardzo duża grupa rodzin decyduje się na samodzielną opieką nad seniorem.

 

Z poczucia wdzięczności

 

W społeczeństwie panuje pogląd, że obowiązkiem rodziny jest sprawowanie osobistej pieczy nad seniorem, nawet w sytuacji, kiedy starsza osoba wymaga dużej ilości działań medycznych. Z chęci odwdzięczenia się za opiekę z lat dzieciństwa, z poczucia obowiązku, z obawy, że starsza osoba nie zaakceptuje nikogo obcego, podejmują jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu o sprawowaniu opieki w domu. Jest to decyzja, która zmienia życie całej rodziny, wymaga przeorganizowania dnia, a nawet rezygnacji z pracy jednej osoby. Pielęgnacja obłożnie chorego seniora różni się od opiekowania się małym dzieckiem. Często na taką decyzję ma wpływ presja otoczenia i trzymające się mocno mity o domach dla seniorów. Wciąż panuje przekonanie, że powierzenie seniora fachowej opiece ośrodkowi dla osób starszych to pozbycie się ciężaru, egoizm i brak poczucia obowiązku wobec osoby najbliższej.  Jest to krzywdzący pogląd i niewiele ma wspólnego z dobrem starszej osoby. To komfort życia i zapewnienie fachowej opieki powinien być głównym rozważanym argumentem. Rodzina mimo najlepszych i miłości wobec starszej osoby może nieprofesjonalnymi działaniami opiekuńczymi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z poczucia wdzięczności, z szacunku i miłości do seniora, powinna zapewnić takiej osobie najlepszą, profesjonalną opiekę i pozostawać w stałym kontakcie z babcią/dziadkiem, np.: dzwoniąc codziennie, odwiedzając jak najczęściej, spędzają razem święta, urodziny i urlop. Miejscem,  w którym starsza osoba będzie miała najlepszą opiekę medyczną i kontakt z innymi pensjonariuszami jest dom dla seniorów. 

 

Heroiczne wyzwanie

 

Opieka nad seniorem zwłaszcza obłożnie chorym to heroiczne wyzwanie. Trzeba zmienić tryb życia, przystosować mieszkanie, zgłębić wiedzę na temat choroby, nieraz zrezygnować z pracy i opiekować się seniorem do jego/jej życia. Nie zawsze opieka, którą może zapewnić rodzina jest adekwatna do potrzeb starszej, schorowanej osoby. Jeżeli senior wymaga jedynie drobnej pomocy w codziennych czynnościach, to oczywiście najbliżsi są w stanie zorganizować taką opiekę. Z biegiem czasu starszy człowiek podupada na zdrowiu – pogarsza się jego stan fizyczny i sprawność intelektualna i zwiększa się czas poświęcany starszemu człowiekowi. Dzieje się to kosztem czasu dla dzieci, a nawet pracy. Opieka nad seniorem to zajęcie na 24 godziny na dobę – jest ciężka fizycznie i emocjonalnie. Osoby chore na demencję często nie poznają najbliższych i traktują ich z agresją. W opiekunach pojawia się żal, że senior nie docenia ich wysiłków. Wyzwaniem jest podanie leków, czynności higieniczne, czy karmienie przy sprzeciwie podopiecznego. Przeszkolone osoby w domu dla seniora mają w tej kwestii doświadczenie i wiedzą, jak działać w takiej sytuacji.

 

Moment kryzysu

 Osoby, które przez długi czas opiekowały się seniorem, są zmęczone i potrzebują wsparcia oraz kilku dni odpoczynku. Choroba starszego człowieka jest dramatem rodziny, która w trudnych chwilach potrzebuje pomocy. Warto w takiej sytuacji, choć na kilka dni powierzyć najbliższą osobę opiece w domu dla seniora i wyjechać na urlop po to, aby zregenerować siły.

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi

dom opieki

 W Polsce osoby starsze bardzo późno trafiają do domu dla seniora – najczęściej dopiero wtedy, kiedy stan pacjenta jest bardzo poważny i rodzina nie radzi sobie z opieką.  Miejsc w samorządowych domach dla seniora jest za mało w stosunku do potrzeb, a ceny w prywatnych placówkach tego typu przekraczają możliwości finansowe wielu seniorów i ich rodzin. Niewiele osób decyduje się zamieszkać w domu dla seniora po to, aby aktywnie spędzić jesień życia, przebywać w komfortowych warunkach w otoczeniu innych seniorów. 

Miejsce realizowania pasji

Tymczasem domy dla seniora to miejsce, w którym starsze osoby mogą realizować swoje pasje, nie przejmując się obowiązkami domowymi i odkrywać  nowe talenty. Domy dla seniora to miejsca tętniące życiem, gdzie starsze osoby mają do dyspozycji ciekawe i angażujące zajęcia, a warunki mieszkaniowe spełniają wszystkie oczekiwania pensjonariuszy. Proponowana aktywność jest dostosowana do potrzeb i możliwości mieszkańców. Seniorów często odwiedzają goście, np.: dzieci ze szkół i przedszkoli, artyści z lokalnych domów kultury. 

 

Zastąpienie telewizora kontaktem z drugim człowiekiem i poczuciem stanowienia społeczności jest bardzo korzystne dla psychiki i zdrowia starszych osób. Możliwość poznania nowych ludzi, ciekawe zajęcia jest czynnikiem przemawiającym na korzyść domów dla seniora.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *