Usługi

Pranie wykładzin i dywanów w domu – jak się za to zabrać?

0 0
Read Time:3 Minute, 32 Second

Pranie wykładzin i dywanów dla wielu osób jest zadaniem niewykonalnym. Czy rzeczywiście jest to takie trudne i należy to powierzać profesjonalnym firmom? Absolutnie nie. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych poradach i wskazówkach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy szereg wytycznych, którymi należy kierować się podczas samodzielnego prania wykładzin i dywanów. 

 

Samodzielne pranie wykładzin i dywanów – najważniejsze porady i wskazówki 

Bez względu na to, jak często dywan odkurzamy, przychodzi dzień, w którym konieczne jest jego wypranie. W takim momencie wiele osób zadaje sobie następujące pytanie: czy nie lepiej pranie wykładzin i dywanów powierzyć profesjonalnej firmie? Warto wiedzieć, iż bez żadnego problemu z powodzeniem pranie wykładzin i dywanów można wykonać samodzielnie  bez pomocy zewnętrznych firm. Korzystając z poniższych wskazówek można zyskać gwarancję, iż wyprany dywan dłużej będzie utrzymywał swoją czystość. 

Na dywanie lub wykładzinie może pojawić  się szereg plam i zabrudzeń. Rozlana kawa, jedzenie lub atrament z pióra – to wszystko może pojawić się na naszym dywanie i nie jest możliwe ich usunięcie za pomocą zwyczajnego odkurzacza. W takim przypadku będzie nam potrzebny specjalistyczny środek czystości bądź mydło rozpuszczone w wodzie. W takim przypadku niezwykle pomocne może również okazać się specjalne urządzenie piorące chemicznie bądź wyposażone w funkcję gorącej pary. 

Pranie wykładzin i dywanów https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ wiele osób decyduje się powierzyć profesjonalnym firmom sprzątającym, ponieważ sądzą, iż sami nie dadzą sobie z tym rady. Czy rzeczywiście jest to taka ciężka praca? Absolutnie nie. Mało kto wie o tym, iż w dzisiejszych czasach prania dywanu nie trzeba już przeprowadzać na kolanach z użyciem szczotki. Można zdecydować się na przykład na wypożyczenie specjalnego odkurzacza piorącego. Może on być bardzo pomocny w wyczyszczeniu wielu wykładzin i dywanów. Niektórzy decydują się na wynajęcie firmy, która wykona wszystkie usługi za nas. Warto jednak wiedzieć, iż takie rozwiązanie jest znacznie droższe. Wynajmując tylko sprzęt piorący możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. 

 

Pranie dywanu – dlaczego warto robić to we własnym zakresie?

Niewątpliwym atutem wynikającym z samodzielnego prania wykładzin i dywanów jest to, iż samodzielnie możemy podjąć decyzję odnośnie wyboru środków czyszczących. Na rynku istnieje bardzo wiele produktów, które zawierają w swoim składzie wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. W wielu specjalistycznych sklepach bez żadnego problemu można zaopatrzyć się w produkty, które są wykonane z ekologicznych bądź nawet organicznych składników. Dla osób, które cenią sobie dbałość o środowisko naturalne, będzie to bardzo dobra opcja. Cena takich preparatów będzie oczywiście znacznie wyższa od tych, które możemy znaleźć w marketach, jednak kupując je mamy gwarancję, iż są one w 100% bezpieczne dla naszej skóry. Alergicy z pewnością powinni sięgać po nie w pierwszej kolejności. 

Z kolei jeżeli zdecydujemy się na to, aby pranie wykładzin i dywanów przeprowadzić z użyciem myjki wysokociśnieniowej, to bez żadnego problemu uda nam się usunąć wszelkie normalne zanieczyszczenia, ale także wszelkie bakterie, pasożyty oraz grzyby. Środki znajdujące się w myjkach ciśnieniowych wykazują również działanie profilaktyczne. Mogą na przykład zapobiegać powstawaniu pleśni. Ponadto, impregnują całą powierzchnię przed dostępem płynów – w ten sposób ryzyko pojawienia się plam zostaje mocno obniżone. Dywany, które są prane za pomocą urządzeń ciśnieniowych, bardzo szybko wysychają. Jeśli zależy nam na tym, aby pranie wykładzin i dywanów przebiegło jak najszybciej, urządzenie ciśnieniowe będzie niezwykle wydajnym rozwiązaniem. 

 

Zanim zakupisz dywan 

Przed kupnem dywanu do mieszkania bądź biura, warto zapytać się sprzedawcy, jakimi środkami można go czyścić. Jest to niezwykle istotne, ponieważ posiadając tę wiedzę pranie wykładzin i dywanów będzie znacznie wydajniejsze. Właściciele mieszkań oraz biur powinni dokładnie zastanowić się także nad tym, aby zakupić swoją własną maszynę do prania wykładzin i dywanów. Dywany w miejscach, w których jest bardzo duże natężenie ruchu, dość szybko ulegają różnego rodzaju zabrudzeniom. Z tego powodu posiadanie profesjonalnego urządzenia da nam gwarancję, iż wszelkie nieczystości będzie można usunąć od razu. 

Wszyscy specjaliści wskazują, iż dywany należy czyścić minimum raz na sześć miesięcy. Oczywiście, w miejscach takich jak biura, szkoły czy żłobki, pranie wykładzin i dywanów powinno się przeprowadzać o wiele częściej. Zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie pierwszego prania, opłaca się zrealizować test punktowy. Taki test polega na tym, że nakładamy rozcieńczony roztwór środka czyszczącego na mały fragment dywanu. W ten sposób zauważymy, jak będzie działał on na kolor dywany oraz jak oddziałuje na jego kurczliwość. Roztwór trzeba pozostawić na dywanie aż do momentu, gdy będzie on w 100% wysuszony. Później trzeba sprawdzić, jak wygląda wyczyszczone miejsce w porównaniu z resztą dywanu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %