Zadbaj o dobrą odzież ochronną dla siebie
Praca

Zadbaj o dobrą odzież ochronną dla siebie

0 0
Read Time:3 Minute, 46 Second

Zadbaj o dobrą odzież ochronną dla siebie – gdy udajemy się do pracy, to zawsze powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Chronić nie tylko możemy się poprzez trzymanie się zasad bezpieczeństw i unikanie zagrożeń, lecz także poprzez noszenie odpowiedniej odzieży BHP. Czasem może być tak, że zagrożenia po prostu nie da się uniknąć i wtedy bezpieczeństwo zapewnia nam dobrą odzież, która jest na przykład wzmocniona i trwalsza.

Zadbajmy o siebie

Zadbaj o dobrą odzież ochronną dla siebie
Zadbaj o dobrą odzież ochronną dla siebie

Niestety nie w każdej firmie dobrze dba się o pracownika i po prostu trzeba się na to przygotować. Przedsiębiorcy starają się oszczędzać na wszystkim, w tym na bezpieczeństwie i jedynym sposobem na to, by pracownik mógł zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, jest czasem samodzielne kupno dobrej odzieży BHP. Choć to na pracodawcy istnieje taki obowiązek, to wiadomo, że może on go spełnić, kupując najtańszą i najgorszej jakości odzież, która w ogóle nie będzie chronić przed zagrożeniami. Wtedy po prostu warto podjąć decyzję, o samodzielnym wyborze i zainwestować w odpowiednią odzież, w której będzie można czuć się bezpiecznie. Czasem będzie to lepszy kask, czasem mocniejsze buty, czy też lepsze okulary ochronne. Taka odzież BHP nie należy do najtańszych, ale gdy mamy do wyboru nosić taką, która nas nie chroni, a kupić taką, która zapewnia nam bezpieczeństwo, to chyba lepiej postawić na wybór tej drugiej.

Jakie istnieją rodzaje odzieży BHP?

Taka odzież nie różni się między sobą tylko i wyłącznie jakością. Możemy podzielić ją ze względu na przeznaczenie, na funkcjonalność, na zastosowany materiał, a chyba już na samym końcu dopiero zwrócić uwagę na zastosowany styl, kolor i tak dalej.

Na początku, gdy kupujemy odzież BHP, to powinniśmy jasno sobie określić, jaką odzież będziemy potrzebować roboczą, a jaką odzież ochronną. Między tymi dwoma pojęciami istnieje diametralna różnica, którą będzie dopiero czasem widać podczas pracy. Oczywiście, gdy kupujemy odzież, to już zazwyczaj cały komplet, ale o wszystkim warto pomyśleć wcześniej, ponieważ w niektórych wypadkach wystarczy, aby mieć odzież roboczą, a niektóre elementy powinny już pochodzić z tej grupy ochronnej. Choć czasem mogą się one nie różnić wyglądem, to jednak ich funkcjonalność może być już zupełnie inna.

Na początku może pomyślmy o odzieży BHP roboczej. Zrozumienie tego, czym ona jest, nie będzie dla nas wcale takie trudne. Jest to po prostu odzież, która ma za zadanie zastępować nam naszą codzienną odzież. Czyli na przykład zamiast noszenia do pracy dresów, koszulki i bluzy, to kupujemy bardziej funkcjonalne kombinezony, ogrodniczki, czy też robocze spodnie, koszulę, koszulkę i kurtkę, lub bluzę. W ten sposób jasno oddzielamy sobie, jaką odzież nosimy do pracy, a jaką nosimy w domu. Taka odzież ma za zadanie głównie ochronić nas przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Na przykład w przypadku mechanika, będzie to ochrona przed olejami, smarami i innymi zabrudzeniami, z którymi może się spotkać na przykład przy naprawie samochodów. Dzięki temu nasza skóra jest chroniona przed takimi zabrudzeniami. Taka odzież może być na przykład przystosowana do tego, by łatwiej ją się prało. Dzięki noszeniu jej chronimy siebie także przed tym, że nasza skóra przesiąknie jej zapachem. Zazwyczaj swobodnie możemy przebierać w dostępnych kolorach, a także umieścić na niej logotypy firmy, ponieważ nie wpływa to na jej funkcjonalność. Nie wymaga ona żadnych certyfikatów i tak dalej.

Sprawdź szkolenia BHP:

Odzież BHP ochronna jest już nieco inna. Jej główną funkcją jest to, aby chronić pracownika przed zagrożeniami, na które może się natknąć i może to być ogień, prąd, mogą to być ładunki elektrostatyczne, czy też jakieś żrące substancje, a czasem chroni po prostu przed zamoczeniem. Czyli dzięki niej do naszego ciała nie docierają po prostu żadne niepożądane substancje. Wybierając taką odzież, zazwyczaj jest konkretnie dostosowana pod określone zagrożenie i przez to na przykład składa się z konkretnych materiałów. Musi ona posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jej skuteczność. Gdy wybieramy taką odzież, musimy dokładnie wiedzieć, na jakie zagrożenia ma ona odpowiedzieć, przed czym będzie nas chronić, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo. Niestety, jeśli ktoś by chciał na takiej odzieży zastosować jakieś reklamy firmy, to raczej nie będzie to możliwe. Zazwyczaj jest tak, że nie można ingerować w skład materiału i nic dodawać, ponieważ może to zmniejszyć jej skuteczność, a wtedy nie będzie ona po prostu spełniać swojej funkcji.

Zakup odpowiedniej odzieży jest bardzo ważny, ponieważ tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie w pracy bezpieczeństwo. Jeśli chcemy pracować i być zdrowi, nie narażać swojego życia, to zawsze powinniśmy dbać o to, by każdy wymagany element odzieży był przez nas założony.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %