Technologia Wnętrza

Co warto wiedzieć o inteligentnym domie?

0 0
Read Time:3 Minute, 28 Second

Nie ma co się oszukiwać, rozwój technologii, automatyki czy systemów komputerowych ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Rzeczy, o których marzyliśmy jeszcze kilka lat temu, dzisiaj są rzeczywistością. Jak działają inteligentne domy oraz co warto o nich wiedzieć?

Zasada działania

Inteligentne domy działają na podstawie instalacji inteligentnych, które odpowiedzialne są za określone zadania. Do takich procesów zaliczymy oczywiście sterowanie wszelkimi sprzętami za pomocą jednego centralnego urządzenia. W modernistycznych urządzeniach zaimplementowane są odpowiednie rozwiązania projektowe, które pozwalają na wprowadzanie zmian czy ingerencji w inteligentny system bez jego przebudowy. Na rynku możemy spotkać się z aż dwoma systemami. Pierwszy z nich to system sterowania i nadzoru instalacji technicznych, a drugi systemu nadzoru bezpieczeństwa i monitoringu, a także instalacji. Możemy również zdecydować się na wykorzystanie jednego z dwóch dostępnych systemów lub zintegrowanie obu w taki sposób, aby wspólnie zarządzały instalacjami.

Co możemy zintegrować w inteligentnym domu?

Inteligentny dom pozwala nam na połączenie wielu urządzeń, które odpowiadają za przeróżne funkcje oraz oddziałują na wygodną, komfort czy bezpieczeństwo. Możemy zintegrować ze sobą sprzęty odpowiedzialne za ogrzewania, klimatyzację, wilgotność powietrza czy energię. Alarmy, monitoring, obsługa internetu, sprzętów grających czy telewizji również bez większego problemu może zostać połączona. Jesteśmy także w stanie obsługiwać bramy garażowe czy wjazdowe oraz zraszacza, właśnie za pomocą inteligentnego domu. Wszystko jest zależne tylko i wyłącznie od naszych własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentny dom?

Nie ma co się oszukiwać, inwestycja w inteligentny dom cechuje się wieloma zaletami. Jakimi?

  • Wielka funkcjonalność. Tak naprawdę jesteśmy w stanie zapanować nad absolutnie wszystkimi aspektami odnoszącymi się do naszego domu, jak i jego otoczenia. Wiele systemowych rozwiązań oraz główne centralne urządzenie, które odpowiada za sprzęty domowe, sprawia, że jesteśmy w stanie zyskać wiele czasu oraz nie zaprzątać sobie głowy obsługą pewnych urządzeń. Zapanowanie nad wszystkim jest bardzo proste oraz łatwe w konfiguracji;
  • Wygoda. Takiego komfortu jak w inteligentnym domu nie będziemy w stanie doświadczyć w żadnym innym. Zautomatyzowanie oświetlenie, klimatyzacji, temperatury czy urządzeń elektronicznych sprawia, że będziemy czuli się naprawdę komfortowo. Co więcej, jesteśmy w stanie bardzo szybko zmieniać warunki, jakie panują w domu, ze względu na to, jak wygląda sytuacja. Niekiedy wystarczy jeden przycisk i będziemy czuli się jak w raju;
  • Bezpieczeństwo. Jest to jeden z najważniejszych argumentów, jakie przemawiają za interesującym rozwiązaniem, jakim jest inteligentny dom. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zarządzać wszelkimi systemami antywłamaniowymi, monitoringiem oraz alarmami. Żyjemy w dobie internetu, dlatego tylko on jest nam potrzebny, aby z drugiego końca świata zerknąć co dzieje się w naszym salonie czy kuchni. Nie możemy także zapomnieć o wielu systemach, które odpowiadają za ostrzeganie nas przed wyciekiem gazu czy pożarze.

Jaki korzyści zapewnia nam inteligentny dom?

Kiedy mówimy o pozostałych korzyściach, na pierwszym planie ukazują się oczywiście oszczędności. Wspomniana już opcja zmiany temperatury czy oświetlenia z pewnością nam w tym pomaga. Odpowiednia optymalizacja ogrzewania sprawia, że zużywamy jedynie tyle energii, ile jest to konieczne. Poprawnie zainstalowany oraz modernistyczny system inteligentnego domu jest w stanie dopasować wilgotność powietrza czy temperatury do wielu innych zmiennych. Ponadto, optymalizacja takich aspektów sprawia, że żyjemy w zgodzie z naturą, gdyż jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiedni system?

Nie ma co się oszukiwać, wybór nie jest mały i należy wybierać pośród kilku systemów. Każdy z nich charakteryzuje się inną funkcjonalnością oraz cechami. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest zdecydowanie się na system bezprzewodowy lub przewodowy. Jest to naprawdę trudny wybór, jeśli jednak dopiero co budujemy dom, warto postawić na kablowe rozwiązanie. Charakteryzuje się ono znacznie większą stabilnością oraz szybszym przepływem informacji;
  • Następnym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę, to decyzja odnosząca się do systemu centralnego lub nie. Aktualnie w znacznie większej ilości ofert, spotkamy się z systemami centralnymi, których cena jest znacznie niższa niż w przypadku zdecentralizowanego rozwiązania;
  • Ostatnią rzeczą, o jakiej nie możemy zapomnieć, jest zdecydowanie się na system zamknięty lub otwarty. Drugie rozwiązanie pozwala nam na dobranie sprzętu od różnych producentów. Umożliwia nam to znacznie prostszą wymianę w przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu. Zamknięty system może nam to nieco utrudnić.

Jak widać, inteligentny dom to świetne rozwiązanie. Ma ono wiele zalet, dlatego warto się nad nim poważnie zastanowić. Z pewnością każdy z nas po smakowaniu takiej wygody nie będzie chciał z niej zrezygnować.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %