Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania
Technologia

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

0 0
Read Time:3 Minute, 20 Second

Bariera mikrofalowa to aktualnie jeden z najpopularniejszych systemów ochronnych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niezawodności i szybkiemu działaniu, ale także temu, że jest kompletnie niewidoczny dla potencjalnych włamywaczy. System ten jest rodzajem zabezpieczenia w zewnętrznej ochronie obwodowej, którego podstawowym celem jest wykrywanie wszelkich prób dostania się na teren obiektu znajdującego się pod ochroną. To czym charakteryzuje się bariera mikrofalowa to wytwarzanie wiązki elektromagnetycznej przy użyciu mikrofali wysokiej częstotliwości. Jak dokładnie działa ten system zabezpieczeń? Gdzie jest wykorzystywany i jak jest skonstruowany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Bariery mikrofalowe – zastosowanie

Na początku warto dowiedzieć się, gdzie w ogóle możemy napotkać bariery mikrofalowe. Te systemy ochronne stosowane są bowiem zarówno do ochrony prywatnych posesji, jak i do kontrolowania wielkopowierzchniowych obiektów publicznych, które ciężko jest ochraniać fizycznie. Zdarza się także, że urządzenia używane są do ochrony rusztowań, tuneli i korytarzy. Pierwsze miejsce, które od razu przychodzi na myśl, gdy pomyślimy o zabezpieczeniach mikrofalowych, to więzienie. Stosowane tam zabezpieczenia spełniają dwie funkcję. Nie tylko ochraniają przed dostaniem się do obiektu osób nieupoważnionych do przebywania na jego terenie, ale także czuwają nad tym, aby żaden z osadzonych nie uciekł z zakładu. Na tego typu obiektach bariery umieszczane są na murach oraz pomiędzy murem zewnętrznym i ogrodzeniem wewnętrznym, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć całą posesję. Tego typu zabezpieczenia stosuje się także w fabrykach, rafineriach i elektrowniach – chronią one osoby nieuprawnione do przebywania na terenie obiektu przed zdarzeniami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu. Innym popularnym miejscem, w którym stosuje się tego typu bariery są lotniska. Być może wiele razy zdarzyło Ci się być na lotnisku i nigdy o tym nie słyszałeś. A to dlatego, że bariery mikrofalowe montowane na tego typu obiektach służą do wykrywania ruchu samolotów oraz nadzorowania i pozyskiwania informacji o ruchu na całym obiekcie. Pomaga to uniknąć kolizji w sytuacji występowania trudnych warunków atmosferycznych.

Budowa bariery mikrofalowej

bariery_mikrofalowe_4-minBariera mikrofalowa składa się z dwóch głównych elementów, którymi są nadajnik i odbiornik. Nadajnik przekazuje sygnał do odbiornika a ten poddaje go dogłębnej analizie. Inny, równie istotny, element to sprzęt do programowania i analizy odczytywanych sygnałów, który pozwala zweryfikować przyczynę zakłócenia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat barier mikrofalowych? Otóż bardzo ważną informacją jest to, że nadajnik i odbiornik muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie. Dystans ten wyznaczany jest zazwyczaj przez producenta konkretnego modelu. Jeżeli ustawienie będą nieprawidłowe sprzęt może nie działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Bariery o wysokim stopniu zaawansowania technicznego mogą być rozstawione w odległości maksymalnie 200 metrów. Urządzenie wyposażone jest także w obwód ładowania, dzięki czemu jest w stanie pracować nawet przy chwilowej awarii prądu.

Zasady działania bariery mikrofalowej

Bariera mikrofalowa działa na bardzo prostych zasadach. Jej działanie polega na wytworzeniu wiązki elektromagnetycznej, o wysokiej częstotliwości, pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem. Wiązka ta wytwarza bardzo czułą, a zarazem niewidzialną, strefę ochronną. Fakt, że jest ona niewidoczna dla potencjalnych włamywaczy sprawia, że nie podejmują oni próby rozbrojenia alarmu – co w przypadku systemów mikrofalowych nie jest łatwe. W momencie, gdy odbiornik otrzymuje jakiekolwiek informacje o zaburzeniach sygnału od razu poddaje je dogłębnej analizie. Kiedy uzna, że zakłócenia spowodowane zostały przez działania niepożądanego gościa wówczas automatycznie uruchamia alarm. Bariera mikrofalowa jest bardzo inteligentnym systemem zabezpieczeń – odbiornik jest w stanie wykryć czy zakłócenia w odbiorze nie są spowodowane na przykład przez zmienne warunki atmosferyczne, wyrastające rośliny czy też przebiegające zwierzęta. Dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnału system bariery mikrofalowej potrafi odróżnić masę małych zwierząt, takich jak np. myszy, szczury, koty, psy, norki czy ptaki, od ciężaru ciała dorosłego człowieka. Ponadto tego rodzaju zabezpieczenia wychwytują sygnał alarmowy i potrafią odróżnić go od innych sygnałów. Wszystkie te funkcje sprawiają, że alarm jest bardzo skuteczny, a ponadto nie zostaje uruchomiony bez wyraźnej przyczyny. Jedną z bardzo ważnych cech bariery mikrofalowej jest także to, że urządzenie potrafi wykryć wszelkie próby ingerencji mające prowadzić do oszukania systemu i wtargnięcia na teren chronionej posesji. Alarm uruchamia się od razu, gdy tylko wykryte zostaną takie czynności jak na przykład.: zaślepienie lub przekręcenie czujki, przesuwanie i przestawianie urządzenia, otwieranie obudowy czy też próba zniszczenia któregokolwiek z elementów składowych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %