Witaminy ADEK
Zdrowie

Witaminy ADEK

0 0
Read Time:3 Minute, 32 Second

Witaminy ADEK – czym są? Ludzki organizm to dość skomplikowany mechanizm, który potrzebuje do optymalnego działania różnorodnych zmiennych. Dlatego też kluczowe jest dostarczane niezbędnych składników, czyli witamin. Mogą być one rozpuszczalne zarówno w wodzie, jak i w tłuszczu. Warto uzyskać nieco więcej informacji na ich temat.

Czym tak naprawdę są witaminy ADEK? Czym różnią się od siebie witaminy rozpuszczalne w wodzie od tych rozpuszczalnych w tłuszczach? Jakie cechy charakterystyczne posiadają witaminy ADEK? Jak stosować witaminy A, D, E i K? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym tak naprawdę są witaminy ADEK?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie owe witaminy ADEK są. Otóż są to substancje, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przyswajalność dość znacząco jest związana z tłuszczami, które są obecne w pokarmach. Jeśli zagwarantujemy odpowiednią ich ilość, wówczas możemy mieć pewność co do tego, że witaminy będą dobrze się wchłaniać, w konsekwencji odczujemy ich dobroczynne działanie. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że zapotrzebowanie na witaminy ADEK ulega ciągłym zmianom. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż organizm będzie potrzebował ich więcej lub mniej, w zależności od różnorodnych czynników, wśród których najczęściej wyróżnia się aktywność fizyczną, wiek, stany fizjologiczne, nasilenia przemiany materii, dietę. Dodatkowo znaczenie ma też stopień zużytkowania, wchłaniania, a nawet wydalania. Jak można zatem wywnioskować, witaminy ADEK mają ogromne znaczenie i właśnie z tego powodu powinniśmy zdecydować się na ich regularne stosowanie. 

Zobacz, co dla zdrowia:

Czym różnią się od siebie witaminy rozpuszczalne w wodzie od tych rozpuszczalnych w tłuszczach?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że witaminy dzielą się na te rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Jest to zależne od tego, jaką mają budowę chemiczną. Kluczowy wpływ ma obecność elementów hydrofobowych lub hydrofilowych. Gdybyśmy mieli wskazać kilka cech, które są charakterystyczne dla rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, wówczas wspomnielibyśmy o występowaniu żółci i enzymów, którego przykładem jest lipaza trzustkowa. Witaminy rozpuszczalne w wodzie wyróżniają się natomiast tym, że szybciej się wchłaniają. Jest to spowodowane tym, że woda znajduje się niemalże we wszystkich produktach spożywczych. Warto mieć świadomość tego, że do poprawnego transportu witamin konieczne są konkretne białka.

Jakie cechy charakterystyczne posiadają witaminy ADEK?

Witaminy ADEK
Witaminy ADEK

Witaminy ADEK cieszą się ogromną popularnością, bowiem ich stosowanie niesie ze sobą szereg zalet. Przykładowo witamina A ma ogromną rolę w naszym organizmie, gdyż oddziałuje na nasz wzrok, błony śluzowe, a także odpowiedni stan skóry. Dodatkowo doskonale działa na odporność- jest ona istotna, tym bardziej w przypadku jesienno-zimowych okresów. Znajdziemy ją w produktach pochodzenia zwierzęcego, m.in. w maśle, mleku, wątrobie, rybach morskich, jajkach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, bowiem możemy doprowadzić do jej nadmiaru. Witamina D wytwarzana jest w sposób naturalny- wystarczy, że w słoneczny dzień wyjdziemy na spacer. Padające promienie słoneczne sprawiają, że rozpoczynają się procesy produkujące witaminę D. Jeśli chodzi o witaminę E, to jest to silny antyoksydant, którego głównym zadaniem jest chronienie komórek przed utlenianiem i zniszczeniem. Działa przeciwzakrzepowo i przeciwnowotworowo. To właśnie jej zawdzięczamy odpowiednie działanie narządów rozrodczych. Znajdziemy ją w roślinach strączkowych, orzechach, oliwkach, oleju słonecznikowym. Nie w sposób nie wspomnieć o kiełkach pszenicy. Witamina K odpowiedzialna jest za krzepliwość naszej krwi. Dodatkowo ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowym aspektem jest hamowanie postępowania nowotworów. Witaminy ADEK mają zatem ogromne znaczenie, w konsekwencji nie możemy zapominać o ich zażywaniu.

Jak stosować witaminy A, D, E i K?

Witaminy ADEK powinny być zażywane regularnie. W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do specjalisty- powie nam, w jakich dawkach powinniśmy stosować medykamenty. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń na ulotce. Zaleca się, aby przyjmować jedną kapsułkę dziennie, najlepiej podczas konsumowania posiłku. Jeśli stosujemy preparaty w kroplach, wówczas dawka nie powinna przekraczać pięciu kropli w przypadku osób dorosłych. Dla dzieci w zupełności wystarczy jedna kropelka. Stosując witaminy ADEK każdorazowo powinniśmy pamiętać o tym, aby zróżnicować swoją dietę, a także prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. W przeciwnym wypadku pieniądze zostaną wyrzucone w błoto, a my nie osiągniemy realnych korzyści. Tylko w taki sposób realnie i efektywnie zminimalizujemy niedobory wcześniej wspomnianych witamin. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %