Gdzie znajdują się największe złoża bursztynu w Polsce?
Geologia

Gdzie znajdują się największe złoża bursztynu w Polsce?

0 0
Read Time:3 Minute, 39 Second

Bursztyn to rodzaj kamienia, który wśród Polaków cieszy się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Obecnie jesteśmy świadkami wielkiego powrotu zainteresowania bursztynem. W chwili obecnej wielu polskich projektantów biżuterii tworzy świetne wyroby z wykorzystaniem właśnie tego niezwykłego kamienia. W naszym kraju funkcjonują także specjalne salony odnowy biologicznej oferujące zabiegi odżywcze na bazie ekstraktu z bursztynu. Gdzie są największe złoża bursztynu w Polsce? Jak wydobywa się ten szlachetny kamień?

 

Ile jest gatunków bursztynu? 

Warto wiedzieć, że na świecie istnieje sporo gatunków bursztynu. Szacunki ekspertów wskazują, że jest ich przeszło 60. Piękny bursztyn bałtycki to nie jedyny rodzaj bursztynu dostępny na świecie. Możemy wyróżnić także bursztyn meksykański, dominikański czy japoński. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewątpliwym wyróżnikiem bursztynu znad Bałtyku jest fakt, iż ma on najwięcej złóż oraz posiada ogromne bogactwo inkluzji.
W porównaniu z innymi, zagranicznymi odmianami wyróżnia go także interesująca paleta kolorów. W Polsce bursztyny występują nie tylko w najbardziej znanej żółto-złotej barwie, ale również w kolorze zielonym, brązowym, białym czy nawet czerwonym. Zabarwienie bursztynu w największym stopniu uzależnione jest od tego, jakie składniki mineralne zawiera oraz jaka jest wielkość uwięzionych w nim pęcherzyków powietrza. Polskie złoża bursztynu przez wiele lat były mocno eksploatowane. To sprawia, że w tej chwili zaczyna go nieco brakować. To powoduje, że bursztyn staje się podobnie cenny jak złoto. Aby możliwe było wydobywanie bursztynu, konieczne jest uzyskanie koncesji u geologa wojewódzkiego w lokalnym Urzędzie Marszałkowskim.

Sprawdź również:

 

 Największe złoża bursztynu w Polsce 

W 2012 roku Państwowy Instytut Geologiczny podał informację, iż na polskiej ziemi znajdują się naprawdę spore ilości bursztynu. Według szacunków ekspertów ten szlachetny kamień może być wart nawet 7500 dolarów za kilogram. Dla polskich złóż daje to kwotę w przybliżeniu 7 miliardów dolarów. Bardzo interesujący jest także fakt, iż pokłady bursztynu znajdują się nie tylko nad Bałtykiem, ale również na Lubelszczyźnie.
To na Lubelszczyźnie odkryto ogromne złoża bursztynu. Kiedy nastąpiło to odkrycie? Doszło do niego w trakcie poszukiwania złóż gazu łupkowego. Złoże bursztynu na terenie województwa lubelskiego udokumentowano na terenie gminy Niedźwiada. Nosi ono nazwę “Górka Lubartowska”.
Bursztyn, który występuje na terenie województwa lubelskiego, różni się od tego, z którym mamy do czynienia na Pomorzu. Podstawowa różnica polega na tym, że jest on umiejscowiony bardzo głęboko w Ziemi. Według szacunków, sięga on przeszło 20 metrów głębokości. Prawdopodobieństwo znalezienia go na powierzchni jest wyjątkowo niskie. Obliczenia przeprowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny wskazują, że jedno złoże “Górka Lubartowska” zlokalizowane nad rzeką Wieprz wynosi przeszło 1000 ton i jest rozlokowane na obszarze przeszło 300 hektarów. 

 

Złoża bursztynu nie tylko na Lubelszczyźnie 

Złoża bursztynu w Polsce są zlokalizowane nie tylko na Lubelszczyźnie. Ostatnio bardzo głośno było o przekopie Mierzei Wiślanej. W trakcie prac przygotowawczych do tej ważnej inwestycji fachowcy odkryli na tym terenie ogromne ilości złóż bursztynu. Według ekspertów, złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą prawie 7 ton. Były to bardzo dobre informacje, ponieważ wcześniej mówiło się o tym, że na tym terenie znajduje się zaledwie 1,4 tony bursztynu. Później Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej doprecyzowało swój komunikat. Okazało się bowiem, że 6,9 tony bursztynu rozlokowane jest na całym terenie Mierzei. W miejscu, w którym jest realizowany przekop, są ulokowane tylko dwa złoża. W jednym miejscu znajduje się 900 kilogramów bursztynu, zaś w drugim – 500. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, ze względów ekonomicznych możliwe jest eksploatowanie wyłącznie 500-kilogramowych bursztynów. W przeciwnym razie kruszec jest bardzo rozdrobniony, przez co swoim wyglądem przypomina piasek. Wydobycie lżejszego bursztynu jest zwyczajnie nieopłacalne. 

 

Ile kosztuje bursztyn? 

Eksperci wskazują, że dokładne oszacowanie wartości bursztynu przed jego wydobyciem nie jest łatwe. Podstawowym kryterium, które zawsze należy brać pod uwagę, jest wielkość bryłek. Bryłki ważące od 2 do 5 gram mogą kosztować od 794 do 1059 za jeden kilogram netto surowca. Tak wskazują dane zgromadzone przez firmę GemUR. Największe bryłki, których masa wynosi od 200 do 300 g, mogą już kosztować nawet 11 tysięcy złotych za kilogram. 

Warto wiedzieć, że istnieje także inny parametr wpływający na cenę bursztynu. Oprócz masy niezwykle istotny jest także kolor oraz stan konkretnego surowca. Największą popularnością cieszą się bursztyny niepopękane w kolorze miodowym. Cena za takie kamienie może być nawet kilkukrotnie wyższa. Wielu kolekcjonerów ceni sobie także kamienie z inkluzją. Co to takiego? Są to bursztyny z zatopionymi owadami lub kawałkami drewna.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %