Koszty związane z wykonaniem badań geotechnicznych
Geologia

Koszty związane z wykonaniem badań geotechnicznych

0 0
Read Time:3 Minute, 39 Second

Zanim jeszcze zaczniemy budowę domu, musimy znaleźć działkę, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Jednak nie tylko aspekty wizualne, lokalizacja czy wielkość to kluczowe czynniki wyboru. W niektórych przypadkach możemy zdecydować się na teren, na którym nie będziemy mogli wybudować domu lub jego postawienie będzie wiązało się ze znacznym zwiększeniem kosztów (poprzez przymus stworzenia znacznie masywniejszych fundamentów). 

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badań geotechnicznych http://www.gco-consult.com/. To ich przeprowadzenie daje informacje na temat gruntu, na którym w przyszłości pojawi się budowla. Najkorzystniejsze jest przeprowadzenie ich jeszcze przed zakupem działki. Na późniejszym etapie jesteśmy zmuszeni do ich wykonania (w zależności od klasy geotechnicznej). Artykuł będzie dotyczył przede wszystkim kosztów, które są związane z wykonaniem tych badań.

Z czego składa się koszt wykonania badań geotechnicznych?

Rozpocznijmy od tego, że badania geotechniczne łączą w sobie potrzebę wykonania prac budowlanych oraz naukową wiedzę, która pozwoli na wnioskowanie o parametrach gruntu. To pierwsze wiąże się z wykonaniem odwiertów geologicznych. Jeśli będzie ich więcej, to oczywiście otrzymana informacja będzie dokładniejsza, natomiast koszty w takiej sytuacji wzrastają. Trzy odwierty geologiczne stanowią minimalną ilość, która pozwoli na uzyskanie dokumentacji. Najczęstszym wyborem w kwestii zlokalizowania miejsc wykopów jest obstawienie rogów budynku. Badania geologiczne wymagają odwiertów, których głębokość jest zależna od samej konstrukcji budynków tzn. czy posiada on piwnicę. Tak naprawdę parametrem, od którego zależy głębokość, jest to, jak nisko pod powierzchnią ziemi znajdują się fundamenty. To oczywiście łączy się z powstaniem kosztów. Musimy jednak również zapłacić za wykonanie analizy laboratoryjnej. W tej sytuacji kwestia jest dwojaka, ponieważ jedną kwestią jest samo posiadanie odpowiedniego sprzętu, a drugim jest czas pracowników.

Za co płacimy w procesie badań geotechnicznych?

Zanim jeszcze pojawią się konkretne kwoty, warto skupić się na tym, co otrzymuje za usługę badań geologicznych. Przede wszystkim płacimy za to, żeby uzyskać pozwolenie na budowę. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż wydaje się, że można ten etap pominąć za sprawą zgody architekta. W praktyce nie jest to tak oczywiste i często usługi geologiczne http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geotechnika.html stanowią przymus przed rozpoczęciem budowy. To jednak dotyczy kwestii formalnych. Oprócz tego warto zastanowić się, co w ogóle dają badania geotechniczne. Dają one informacje o tym, czy grunt pozwala na wybudowanie na nim planowanego domu. Bez tej wiedzy mogłoby w przyszłości dojść do tak poważnych kłopotów jak zaleganie fundamentów. Z drugiej strony okazuje się, że teren na działce jest niepewny, ale można na nim budować, tylko będzie to wymagało zmian architektonicznych. Badanie gruntu pod budowę http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html może np. zdeterminować konieczność zaprojektowania dodatkowych filarów. Może to jednak znacząco pomóc w przyszłości.

Ile kosztują usługi geotechniczne?

Oczywiście trudno jest podać konkretne kwoty, gdyż zawsze występuje duża liczba zmiennych. Usługa, która na danym terenie jest trudno dostępna (np. przez zbyt małą ilość występujących firm), będzie droższa. Zawsze występują więc różnice w zależności od lokalizacji. Zmienne wynikają również choćby od ilości wykonywanych odwiertów czy stopnia zaawansowania potrzebnej dokumentacji. Po tym być może oczywistym wstępie tego akapitu przyszła pora na przedstawienie kwot. Najczęściej szacuje się koszt badań geotechnicznych na poziomie od 1000 do 2000 zł. Często określa się, że za 1 metr odwiertów geologicznych trzeba zapłacić od 100 do 150 zł. Już wcześniej wspomniano, że trzeba wykonać co najmniej trzy otwory. W przypadku braku planowania podpiwniczenia wystarczy, żeby były one jakieś 3 metry pod ziemią. W przypadku domu z piwnicą trzeba będzie wykonać głębsze otwory, a więc automatycznie, zostaną zwiększone koszty. Istotne jest to, że w tym pierwszym przedziale cenowym określono całościowy koszt tzn. łącznie z uwzględnieniem kosztów wykonania dokumentacji. Całościowy proces od rozpoczęcia wykonywania badań do otrzymania dokumentacji wynosi najczęściej od tygodnia do dwóch. Z tego względu warto wcześniej zwrócić uwagę na dokonanie tej formalności. Samo dokonywanie badań na miejscu zazwyczaj jest realizowane w ciągu jednego dnia. Pamiętajmy również, żeby wyniki badań geologicznych dołożyć do dokumentów, które będą służyć do otrzymania pozwolenia na budowę.

Podsumowanie

Trudno jest podać konkretne kwoty, które okażą się prawdziwe w każdej sytuacji. Wydaje się, że podanie od 1000 do 2000 zł będzie sprawiedliwe. Do podstawowych zmiennych należy głębokość wykonywanych odwiertów oraz ich ilość. Pierwsze wynika z głębokości zalegania fundamentów (czyli więcej w przypadku wystąpienia piwnicy), a drugie m.in. wynika z potrzeb. Pamiętajmy, że wyniki badań geotechnicznych są kartą przetargową do uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto informacje o gruncie nadal stanowią cenną wiedzę dla przyszłego posiadacza działki i domu, który będzie się na niej znajdował.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %