Zdrowie

Okulista – kiedy trzeba się do niego zgłosić?

0 0
Read Time:3 Minute, 25 Second

Oczy to jeden z najważniejszych narządów u człowieka. Wizyta u okulisty co jakiś czas jest absolutnie niezbędna, aby mieć pewność, iż wszystko z naszymi oczami jest w porządku. Warto wiedzieć, iż okulista to specjalista, który zajmuje się nie tylko wystawianiem recept na okulary czy doradzaniem w zakresie aplikacji soczewek kontaktowych. Jedną z najważniejszych kompetencji okulisty jest oczywiście diagnozowanie oraz leczenie chorób oczu oraz ich profilaktyka. W dzisiejszym artykule bardzo dokładnie tłumaczymy, w jakich okolicznościach należy zgłosić się do lekarza okulisty oraz opisujemy, jakie choroby leczy. Oprócz tego, objaśniamy czym różni się profesja okulisty od zawodu optometrysty. 

 

Okulista – najważniejsze informacje na temat tego zawodu 

Okulista to lekarz, do którego mogą się zgłaszać zarówno dorośli jak i dzieci. Pierwsza wizyta u okulisty powinna mieć miejsce już u 3-miesięcznych dzieci. W trakcie takiej kontroli specjalista z zakresu okulistyki będzie mógł zweryfikować, jaka jest ruchomość gałek ocznych. Zbada także, czy dziecko nie ma tendencji do zeza. Ostrość wzroku to element, który sprawdzany jest z kolei u nieco starszych dzieci. Kilkuletnie dzieci zamiast odczytywać z tablicy literki, mają za zadanie odszukać na niej obrazki. Wielu dorosłych postępuje bardzo nierozsądnie, ponieważ zbyt rzadko udaje się do okulisty. Wielu dorosłych odwiedzać okulistę dopiero wtedy, gdy zaobserwują u siebie znaczące pogorszenie narządu wzroku. Takie zachowanie jest bardzo nierozsądne. 

Trzeba pamiętać o tym, aby jak najczęściej odwiedzać okulistów. Dzięki regularnym wizytom u specjalisty z zakresu okulistyki, będziemy mieć pewność, iż nasz narząd wzroku funkcjonuje w sposób całkowicie prawidłowy. Częste wizyty o okulistów powinny odbywać przede wszystkim te osoby, które pracują przy komputerze. Trzeba mieć świadomość, iż taka choroba jak jaskra nie daje na przykład jakichkolwiek objawów. Przy tym schorzeniu nie dochodzi do pogorszenia się narządu wzroku. Jeśli nie zostanie wykryta w odpowiednim terminie, to może nawet w konsekwencji spowodować ślepotę. Z tego względu nie można zapominać o tym, aby jak najczęściej odbyć wizytę u okulisty. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.

 

Kiedy należy wybrać się do okulisty? Najważniejsze objawy 

Wizyta u okulisty jest absolutną koniecznością, gdy dotyczy nas jeden z poniżej opisanych objawów:

  • częste mruganie oczu, 
  • znaczące pogorszenie się ostrości widzenia,
  • częste występowanie stanów zapalnych spojówek i powiek,
  • częste mrużenie oczu w trakcie czytania,
  • w niektórych przypadkach podwójne widzenie, 
  • światłowstręt,
  • przekrwienie oka,
  • ból w oczodole,
  • bóle głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • znaczące zaburzenia pola widzenia,
  • pieczenie gałki ocznej. 

Warto wiedzieć, iż do wizyty u okulisty nie jest konieczne posiadanie skierowania. Dzięki temu o wiele szybciej można udać się do tego ważnego lekarza. 

 

Wizyta u okulisty – jak przebiega? 

 Okulista, podobnie jak każdy inny lekarz, wizytę pacjenta w gabinecie rozpoczyna od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Zostaniemy zatem zapytani o to, jakie odczuwamy dolegliwości, jakie leki przyjmujemy oraz jaki jest nasz ogólny stan zdrowia. Kolejno, przy użyciu tablic okulistycznych zostanie zbadana ostrość wzroku pacjenta. Okulista mierzy również ciśnienie wewnątrzgałkowe oka oraz określi ustawienie, ruchomość gałek ocznych, źrenic, tęczówki, dna oka i soczewki. 

Jeśli okulista będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zleci przeprowadzenie u nas jakiś dodatkowych badań. Mowa tutaj o badaniu pola widzenia, tomografii gałki ocznej, USG gałki ocznej oraz badaniu grubości rogówki. Okulista jest również specjalistą, który może wykonywać operacje. 

 

Jakie choroby leczą okuliści? 

Okulista może wyleczyć nas z bardzo wielu chorób. Mowa tutaj o schorzeniach takich jak:

  • choroby powiek – w tej grupie znajdują się schorzenia takie jak opadnięcie, podwinięcie powieki, rak, guzy powiek, zmiany barwnikowe w powiekach,
  • choroby spojówek – mogą one mieć podłoże bakteryjne, opryszczkowe lub wirusowe;
  • choroby narządu łzowego – np. zapalenie kanalika łzowego, 
  • choroby oczodołu – np. jaskra, zapalenie oczodołu,
  • diagnoza wad wzroku – np. dalekowzroczność, krótkowzroczność.

 

Czym różni się okulista od optometrysty? 

Wiele osób w sposób błędny utożsamia okulistów z optometrystami. To duża błąd. Okulista i optometrysta to dwa zupełnie inne zawody. Warto wiedzieć, iż podstawową kwestią, o której należy wiedzieć, jest fakt, iż optometrysta nie jest lekarzem. Jest to absolwent fizyki o specjalizacji optometria bądź absolwentem studiów podyplomowych z kierunku optometria. Optometrysta jest zawodem zaliczanym do systemu ochrony zdrowia. Przedstawiciele tej procesji specjalizują się przede wszystkim w aplikowaniu pacjentom soczewek kontaktowych oraz dobieraniu korekcji okularowej. Optometryści przysługuje również prawo do skierowania swojego pacjenta do okulisty, jeśli zauważy, iż jego stan zdrowia tego wymaga. Okulista wówczas będzie mógł pomóc pacjentowi. 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %