Edukacja Zdrowie

Wszystko, co musisz wiedzieć o kursach dla fizjoterapeutów

0 0
Read Time:3 Minute, 25 Second

Czym jest fizjoterapia? W najprostszych słowach to ważny dział medycyny, który zajmuje się leczeniem za pomocą środków naturalnych takich jak ruch, elementy termiczne, elektryczne, świetlne oraz kinetyczne. Dzięki pracy profesjonalnego fizjoterapeuty pacjenci mogą wrócić do formy po przebytych urazach i chorobach. Kompetencje zdobywa się jednak w praktyce. Dlatego tak ważne są rzetelne kursy dla fizjoterapeutów. 

Dla jakich fizjoterapeutów dedykowane są kursy?

Kiedy zastanawiamy się nad kursami dla fizjoterapeutów, to zadajemy pytanie, czy każdy z nich musi je przejść. Odpowiedź jest prosta – tak. Fizjoterapia to poważny dział medycyny. Tak jak w innych przypadkach wiedza na temat ludzkiego ciała cały czas jest poszerzana. W związku z tym pojawiają się nowe formy terapii oraz ważne informacje o konkretnych technikach. Z tego względu każdy fizjoterapeuta powinien cały czas być na bieżąco. Tylko fizjoterapeuci, którzy nieustannie poszerzają swoje kompetencje, gwarantują, że ich usługi przyniosą oczekiwaną korzyść. W skrajnych przypadkach niedouczony człowiek może tylko zaszkodzić.

Dlaczego nie wszyscy korzystają z kursów?

Skoro kursy dla fizjoterapeutów są takie ważne, to dlaczego nie każdy z nich korzysta? Na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Jedną grupą, która nie pójdzie na szkolenie, będą amatorzy. Tym ludziom przestało zależeć na swoim rozwoju i dobru pacjentów. Ze zwykłego lenistwa lub niedbalstwa rezygnują z takiej możliwości.

Druga grupa (zdecydowanie większa), to fizjoterapeuci, którzy nie mają, albo nie chcą wydawać pieniędzy na kolejne szkolenia. Profesjonalny kurs nie należy do najtańszych inwestycji. Jednak dla osoby, która jest zdeterminowana, żeby świadczyć wysokiej jakości usługi, to nie powstrzyma. Odłożyć odpowiednią kwotę z własnej kieszeni albo znajdzie dofinansowanie. Warto też patrzeć na to nie jak na konieczny wydatek, ale jak mądrą inwestycję. Im większe kompetencje prezentujesz, tym większe zaufanie budzisz. Dzięki temu grono Twoich pacjentów cały czas będzie rosło.

Od czego najlepiej zacząć?

Jeśli rozpocząłeś edukację w stronę fizjoterapii i zdecydowałeś kontynuować tę ścieżkę kariery, to pamiętaj, żeby na tym nie poprzestawać! Fizjoterapeuci z doświadczeniem radzą, żeby pierwsze kursy doszkalające rozpocząć zaraz po zakończeniu licencjatu. W ten sposób będziesz popierał teorię praktyką i lepiej poradzisz sobie na studiach magisterskich. Dzięki temu kończąc ten etap edukacji, będziesz miał już pewne doświadczenie i umiejętności, które pozwolą gładko wejść w rynek. Niektórzy na początek polecają klasyczną już szkołę Kaltenborn – Evjenth.

Co po studiach?

Kiedy zbliżasz się do końca studiów magisterskich, powinieneś już mniej więcej wiedzieć, w którą stronę Twoja kariera będzie zmierzała. W tym momencie musisz podjąć decyzję czy idziesz w ogólny zakres usług rehabilitacyjnych, czy chcesz zdobyć specjalizację. Najpopularniejszą formą jest praca ze sportowcami, dziećmi po urazach oraz pracownikami narażonymi na przeciążenie stawów i mięśni.

Krótki przegląd najpopularniejszych kursów dla fizjoterapeutów

Na rynku można znaleźć mnóstwo kursów dla fizjoterapeutów. Jednak nie wszystkie cieszą się takim samym uznaniem. Do najbardziej znanych zaliczają się m.in.:

 1. PNF (Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation – Proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe):

  to absolutna klasyka wśród kursów dla fizjoterapeutów. Początkowo stosowana głównie z pacjentami chorymi na SM oraz Heinego – Medina. Aktualnie to skuteczna metoda stosowana szczególnie w pracy neurologicznej. Jednak fizjoterapeuci na ogół wybierają inne techniki do pracy ze swoimi pacjentami.

 2. Medycyna Ortopedyczna wg Cyriaxa:

  niezastąpiona technika do prawidłowej diagnozy pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi. Jest to system opierający się na prostych testach i wywiadach, za pomocą których fizjoterapeuta rozpozna, która tkanka jest uszkodzona.

 3. Kinezjotaping:

  jedna z najbardziej lubianych metod przez pacjentów. W czasie terapii używa się plastrów kinezjologicznych (type), które redukują ból lub stabilizują stawy. Wiedza podstawowa, którą każdy młody fizjoterapeuta powinien znać.

 4. Metoda Kaltenborn – Evjenth:

  metoda charakteryzuje się przede wszystkim prostotą. Dzięki temu początkujący bez problemu zrozumieją podstawowe zasady z zakresu biomechaniki i anatomii stawów. Kurs się komplikuje w momencie diagnozy.

Ceny kursów dla fizjoterapeutów

W zależności od miejsca, w którym podejmiemy się kursu, ceny mogą się wyraźnie różnić. Do najtańszych opcji zaliczają się FMS (Functional Movement Screen), który kosztuje około 700 zł za cały kurs. Inną opcją jest wspomniany wcześniej kinezjotaping, który jest dostępny już za 1000 zł za całe szkolenie.

Natomiast do najdroższych kursów dla fizjoterapeutów należą m.in.: Kinetic Control. The Movement Solution, którego cena sięga nawet 7500 zł. W cenie 5500 zł można odbyć szkolenie Krótkodźwigniowych Technik Manipulacyjnych (HVLA). Na rynku można znaleźć dużo więcej pozycji, które należy dobrać do poziomu zaawansowania i wiedzy, którą chce się uzyskać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %