Nieruchomości

Jak wygląda handel nieruchomościami?

1 0
Read Time:3 Minute, 40 Second

Handel nieruchomościami to dochodowy biznes, ale nie dla każdego. Taka praca wymaga specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, a także określonych cech charakteru. Sama znajomość rynku nieruchomości to już sporo i jest to coś, bez czego nie da się nic zdziałać w tym biznesie. Należy zorientować się w okolicy. Bezcenne informacje można zgromadzić w różnych miejscach, na przykład na portalach ogłoszeniowych, ale nie tylko. Czasem trzeba po prostu pospacerować po swoim terenie i wykonać wiele telefonów, aby rozeznać się w rynku nieruchomości na sprzedaż.

Niektóre domy, mieszkania i działki są sprzedawane bezpośrednio, a właściciele nie chcą lub nie potrafią ich należycie rozreklamować. Wtedy do akcji wkracza agent nieruchomości i wychodzi naprzeciw potrzebom osób sprzedających, ale także kupujących. Trzeba bowiem wiedzieć, że jest on łącznikiem pomiędzy dwiema stronami transakcji i dąży on do sfinalizowania sprzedaży mieszkania ku zadowoleniu i satysfakcji wszystkich jej uczestników. Ale – aby w ogóle znaleźć chętnych na swoje usługi – taka osoba musi nie tylko znać się na swojej dziedzinie handlu. Specyficzna posada agenta nieruchomości wymaga określonych umiejętności interpersonalnych. Nie jest to zawód dla ludzi nieśmiałych i nie do końca pewnych siebie i swojej wartości. A najgorzej już byłoby, gdyby agent nie był przekonany do swojej pracy. Społeczeństwo często jest sceptycznie nastawione wobec takich osób, porównując ich do akwizytorów lub po prostu zarzucając im chciwość. Tymczasem, mając naprawdę atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż oraz dążąc do uczciwej transakcji, która usatysfakcjonuje wszystkich, pośrednik może i powinien czuć się dobrze z tym co robi.

Następną kwestią jest stosowanie różnych technik psychologicznych, które powinny ułatwić klientom podejmowanie decyzji, z której w dodatku będą zadowoleni. Wiadomo, że nie da się uszczęśliwić nikogo na siłę i ostateczny głos musi należeć do klientów. Ale można im pomóc w odnalezieniu szczęścia, na przykład w postaci własnych czterech ścian. I sprzedający, i kupujący powinni być świadomi przepisów dotyczących handlu tego typu dobrami, poza tym muszą być gotowi na różne opłaty. Nie chodzi tylko o prowizję dla pośrednika, ale także o koszty notarialne, możliwości kredytowania i inne ważne rzeczy. Dobry agent im to wszystko wyjaśni. Jest on swego rodzaju aniołem stróżem każdej transakcji – wszechwiedzący i czuwający, by wszystko przebiegło jak należy. Warto mu zaufać, bo przecież chce dobrze. Pośredniczy w negocjacjach, dba o formalności, ogląda i pomaga wycenić nieruchomości na sprzedaż, umawia się na wizyty z klientami i pokazuje im obiekt, którym są zainteresowani. Dba o porozumienie i zabiega o jak najlepsze warunki dla osób, które reprezentuje.

Można próbować także przyjrzeć się temu zagadnieniu z punktu widzenia sprzedającego, czyli osoby, która chce się pozbyć swojego domu, mieszkania, działki czy lokalu i dostać za to uczciwe pieniądze. Aby nie utonąć w meandrach formalności i przepisów i nie ponosić niepotrzebnych kosztów, które mogą wyniknąć z niewiedzy. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, wszystkiego można się nauczyć i rozeznać się w temacie nie gorzej niż zawodowy agent nieruchomości, ale nie każdy ma ochotę poświęcać na to czas i siły. Chcąc sprzedać mieszkanie na własną rękę, trzeba uregulować jego stan prawny, doprowadzić je do jak najlepszego stanu, posprzątać, nabłyszczyć podłogi, żeby zdjęcia wyszły dobrze. Potem trzeba porządnie zrobić te zdjęcia, a to wymaga dobrego aparatu i umiejętności fotograficznych. Jak widać, nawet takie podstawowe przygotowywanie swojej nieruchomości na sprzedaż to kilka dni lub tygodni intensywnej pracy. Aby ten czas nie poszedł na marne, warto spotkać się z rzeczoznawcą i należycie wycenić swoją własność, aby nie wziąć za nią za mało. Z drugiej strony, nie można także ustalić zbyt wysokiej ceny, bo wtedy na chętnych będziemy czekać długo lub nie doczekamy się wcale. Kolejną kwestią jest należyte rozpowszechnienie swojej oferty, aby dotarła ona do maksymalnej liczny potencjalnych chętnych. Służą do tego tablice i słupy ogłoszeniowe na osiedlach i przy drogach. Jednak nie wystarczą one, by dotrzeć do kogoś, kto na przykład chce przeprowadzić się z drugiego końca Polski. Tu z pomocą przychodzi internet, kopalnia wszelkiej treści i wiedzy. Portale ogłoszeniowe pozwalają rozreklamować swoją ofertę sprzedaży w całym kraju za pomocą kilku kliknięć. Są obecnie najpopularniejszą formą łączenia sprzedających i kupujących. Są także polem działalności agentów nieruchomości. Nie każdy, kto posiada nieruchomości na sprzedaż, orientuje się należycie w zdobyczach współczesnej techniki. Szczególnie starsze osoby mogą mieć problem z obsługą internetu. Pośrednictwo kogoś, kto się na tym zna, jest dla nich bardzo korzystne. Można po prostu oddać w jego ręce wszystkie uciążliwe aspekty sprzedaży swojej nieruchomości, a sobie pozostawić radość z finalizacji transakcji i oczywiście pieniądze, które się dzięki niej zyska, pomniejszone nieznacznie przez wynagrodzenie dla tych, którzy w tej transakcji pomogli.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %