Skup złota - co można sprzedać w lombardzie
Usługi

Skup złota – co można sprzedać w lombardzie

0 0
Read Time:3 Minute, 33 Second

Ceny złota w ostatnich latach biją kolejne rekordy. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż kruszcu, zanim jego wartość zacznie spadać. Do miejsc najchętniej odwiedzanych przez osoby, które chcą upłynnić przedmioty wykonane z złota, zaliczyć należy lombardy. Przed udaniem się do jednego z nich warto dowiedzieć się, co może być przedmiotem transakcji.

Kto zajmuje się skupem złota w Polsce

Do 31 grudnia 2012 roku najważniejszą instytucją odpowiedzialną za skup złota inwestycyjnego w Polsce był Narodowy Bank Polski. Jeszcze w 2012 roku każda osoba posiadająca kruszec mogła sprzedawać go w oddziałach NBP. Od początku 2013 roku taka możliwość nie istnieje, a osoby zainteresowane upłynnieniem posiadanych sztabek, monet, czy też innych złotych przedmiotów zobowiązane są do korzystania z usług prywatnych przedsiębiorców działających na rynku.

Gdzie w takim razie najlepiej się udać? Okazuje się, że Polacy, którym zależy na szybkiej i korzystnej sprzedaży złota, najczęściej udają się do lombardów. Obecnie w Polsce działa ponad 25 tysięcy podmiotów pośredniczących w skupowaniu i sprzedaży wartościowych przedmiotów. Część z nich prowadzi działalność stacjonarną, coraz częściej znaleźć można również firmy internetowe.

Alternatywą dla lombardów mogą być zakłady jubilerskie. Decydując się na odwiedziny u jubilera, należy jednak liczyć się z tym, że podczas wyceny weźmie on pod uwagę wyłącznie sam kruszec. Nie uwzględniana jest wartość historyczna pierścionków, monet czy innych przedmiotów, a jedynie ilość złota, która się w nich znajduje. Czy są jeszcze jakieś inne podmioty zajmujące się skupem złota? Okazuje się, że na rynku działają także stacjonarne i internetowe firmy specjalizujące się w obrocie złotem.

Co jest przedmiotem zainteresowania lombardów

Właściciele złotej biżuterii, a także monet i innych cennych przedmiotów stanowiących często spuściznę po rodzicach lub dziadkach, często zastanawiają się, czy można spieniężyć je w lombardzie? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być wyłącznie twierdząca. Lombardy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na skupie i sprzedaży przedmiotów, które przedstawiają jakąś wartość. Najczęściej przedmiotem transakcji jest elektronika użytkowa, a także urządzenia RTV i AGD. Jeśli chodzi o złoto, przedmiotem zainteresowania lombardów jest nie tylko biżuteria, monety, czy też zegarki, ale także sztabki zaliczane do tzw. złota inwestycyjnego.

Co kryje się pod tym określeniem? Termin złoto inwestycyjne sformułowany został w ustawie o podatku od towarów i usług. Jest to fizyczny kruszec w formie sztabek lub monet, który stanowi zabezpieczenie w przypadku wystąpienia skrajnych wydarzeń, takich jak wojny, kryzysy ekonomiczne i związanej z nimi utraty wartości papierowego pieniądza. Za złoto inwestycyjne może został uznany kruszec w formie sztabek, którego próba wynosi co najmniej 995, a także monety o próbie co najmniej 900, wybite po 1800 roku, które były lub są pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Sposób wyceny złotych przedmiotów

Co jest brane pod uwagę przy wycenie złotych przedmiotów przez lombard? W przypadku biżuterii podstawowym kryterium branym pod uwagę podczas wyceny jest cena kruszcu na światowych giełdach. Warto pamiętać, że cena złota najczęściej rośnie w czasie pandemii, wojen, a także kryzysów ekonomicznych.

Kiedy na świecie jest stabilnie, popyt na ten metal szlachetny spada. Biorąc ten czynnik pod uwagę, można odnieść spore korzyści finansowe.

Lombard wyceniający złoty pierścionek zwróci uwagę również na czystość złota. Najdroższe jest 24-karatowy kruszec, którego czystość szacuje się na 99%. Pierścionki i inna 14-karatowa biżuteria zawiera około 58% czystego złota, dlatego jego cena będzie zdecydowanie niższa. Najniżej wycenione zostaną przedmioty 8, 9 oraz 10-karatowe, w których zawartość złota nie przekracza 50%.

Warto zastanowić się skąd biorą się takie różnice w próbach. Okazuje się, że są one efektem pracy jubilerów, którzy podczas tworzenia biżuterii dodają do czystego kruszcu inne stopy metali w celu utwardzenia złota i zwiększenia jego odporności na zarysowanie.

Zakład jubilerski przed poddaniem złota dalszej obróbce musi poddać je wcześniejszej rafinacji, co jest procesem kosztownym. Lombardy nie zajmują się obróbką kruszcu tylko zakupem i sprzedażą gotowych przedmiotów, dlatego podczas wyceny biorą pod uwagę ich stan, a także wartość historyczną.

Zniszczony pierścionek trudno będzie sprzedać, dlatego może zostać wyceniony niżej niż podobny w nienagannym stanie. Biżuteria, która stanowi cenne dziedzictwo potwierdzone certyfikatem lub innym dokumentem może być warta dużych pieniędzy bez względu na swój wygląd i zawartość czystego złota.

Uwzględnianie czynników niemierzalnych podczas wyceny złotych przedmiotów jest niezwykle ważną cechą lombardów. Bardzo często okazuje się, że niepozorny przedmiot po szczegółowej wycenie okazuje się być wart majątek. Najlepszym sposobem na uzyskanie rzetelnej wyceny jest korzystanie z usług lombardów specjalizujących się w wycenie złota.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %