Urządzamy własny ogród
Motoryzacja

Urządzamy własny ogród

0 0
Read Time:3 Minute, 38 Second

Kiedy urządzamy własny ogród, musimy pamiętać o wielu rzeczach, a na pewno przynajmniej kilka musimy sprawdzić, zanim finalnie zaczniemy nad naszym ogrodem rzeczywistą pracę w terenie. Szczególnie dotyczy to ogrodów, które są tworzone od podstaw (na przykład wokół świeżo wybudowanego domu) oraz przez osoby, które wcześniej z ogrodnictwem nie miały zbyt wiele wspólnego.

Jakie rośliny nadają się do naszego ogrodu?

Ogród ogrodowi nie jest równy i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, kto ma jakie predyspozycje. Głównie chodzi o to, jakie rośliny będą w naszym ogrodzie dobrze rosły, nie będą chorowały i nie będzie przy nich dużo pracy. Za to odpowiada przynajmniej kilka czynników, a do trzech najważniejszych zaliczamy: wilgotność gleby, wilgotność powietrza oraz stopień nasłonecznienia. Są po prostu takie miejsca gdzie, jeśli będzie zbyt jasno, to nasze rośliny nie będą dobrze rosły i na odwrót, w niektórych przypadkach, jeśli będzie ogród zbyt zacieniony, wówczas również dla niektórych roślin będzie to szkodliwe, lub wręcz zabójcze. Podobnie sytuacja ma się, jeżeli nasz ogród jest położony na piaszczystym i suchym terenie. Są rośliny, które lubią dużo wilgoci, ale również są i takie, którym będzie to szkodzić. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku roślin, które kupujemy już nie jako sadzonki lub nasiona czy cebulki, ale jako już większe okazy, na przykład drzewa lub krzewy, ponieważ niesprzyjające warunki, mogą spowodować po prostu, że rośliny te umrą, a my stracimy pieniądze w niej zainwestowane.

Narzędzia – kosiarki

Nie ma nic gorszego niż zaplanowanie sobie ogrodu z dużym trawnikiem i niewyposażenie się w odpowiednio do jego gabarytów dostosowaną kosiarkę. Jest to podyktowane przede wszystkim względami praktycznymi oraz oszczędnością naszego wolnego czasu. Wiele osób, które mają duże ogrody, uskarża się na to, że muszą je często kosić i że poświęcają na to mnóstwo czasu. Jak się jednak okazuje, ilość tego czasu mogłaby być zdecydowanie mniejsza, gdyby tylko mieli odpowiednią kosiarkę. Szczególnie dotyczy to osób, które chciałyby mieć naprawdę duży i piękny trawnik. Koszenie takiego trawnika musi być częste, aby wyglądał on ładnie, a kosiarka lub kosiarki powinny być mocne i oferować dużą powierzchnię koszenia. W skrajnych przypadkach, kiedy trawniki są naprawdę bardzo duże, kosiarki automatyczne są idealne, bo zapewniają maksimum wygody. Dzieje się tak, dlatego że w zasadzie oprócz cyklicznego doglądania kosiarki, nie musimy robić w kwestii koszenia prawie nic. Dobre rozwiązanie to również kosiarki w formie małego traktorka, ponieważ zapewniają one dużą szybkość koszenia, a jednocześnie dużą powierzchnię koszenia. W przypadku mniejszych ogrodów, mamy oczywiście do dyspozycji wiele opcji spośród kosiarek elektrycznych i spalinowych o różnej mocy. Są również w handlu dostępne kosiarki ręczne, ale te są polecane tylko i wyłącznie dla osób, które mają bardzo niewielkie trawniki. Koszenie dużego trawnika za pomocą kosiarki ręcznej będzie naprawdę kłopotliwe. Jeżeli dobierzemy odpowiednią kosiarkę do naszego trawnika, może się wręcz okazać, że z koszenia trawy będziemy czerpać przyjemność.

Nawodnienie ogrodu

Jeżeli chcemy w ogrodzie spędzać więcej czasu na relaksie niż na pracy, to oprócz odpowiedniej kosiarki, powinniśmy również zadbać o jakiegoś rodzaju system nawadniający. Systemy nawadniające, jakie możemy stosować w ogrodach, są oczywiście przeróżne, od prostych systemów grawitacyjnych opartych na zwyczajnych dozownikach wody, po automatyczne spryskiwacze, które są dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju czujniki wilgotności oraz nasłonecznienia i tym podobne. Niezależnie od tego, który z tych systemów wybierzemy, dobrze jest, aby choćby najprostszej formy system był w naszym ogrodzie zainstalowany, ponieważ pozwoli on nam na to, aby samodzielne podlewania, nie były tak częste, jak miałoby to miejsce w przypadku, kiedy systemu nawadniania byśmy nie posiadali w ogóle. Nawet prosty system powoduje, że ręczne podlewanie musimy wykonywać na przykład 2 razy rzadziej i jest to dodatkowe podlewanie roślin w miejscach, w których po prostu system nawadniający nie zapewnia dostatecznie dużo wody. Część rośliny nawet przy stosowaniu prostego systemu, będzie nawodniona wystarczająco.

Magazynowanie wody opadowej

Podlewanie ogrodu czy to ogródka warzywnego, drzew i krzewów, czy po prostu trawnika, pochłania bardzo duże ilości wody. Szczególnie latem, kiedy jest gorąco, a dni potrafią być bardzo upalne, korzystanie z wody wodociągowej może być: po pierwsze bardzo kosztowne, a po drugie nie zawsze możliwe, ponieważ w okresach, kiedy zdarzają się susze, często zakazuje się korzystania z wody wodociągowej do celów ogrodniczych, niezwiązanych bezpośrednio z produkcją żywności. Z tego też powodu dobrze jest, aby na naszej działce lub w naszym ogrodzie, zainstalować system do zbierania wody opadowej. System jest to może duże słowo, ponieważ bardzo często wystarczą cztery podstawione pod rynnę beczki, z których możemy dozować wodę dzięki prostej pompie wodnej.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %