Co to jest stacja meteorologiczna?
Technologia

Co to jest stacja meteorologiczna?

0 0
Read Time:3 Minute, 23 Second

Co to jest stacja meteorologiczna? Informacja o tym, jaka pogoda czeka nas w kolejnych dniach jest niezwykle pomocna. Z tego względu, warto w swoim domu posiadać domową stację meteorologiczną. To bardziej zaawansowane urządzenie od tradycyjnych domowych termometrów, które jest bardzo funkcjonalne i posiada wiele opcji.

 

Czym jest stacja meteorologiczna?

Co to jest stacja meteorologiczna?Stacja meteorologiczna inaczej nazywana stacją pogodową, jest to dosyć małe urządzenie elektroniczne. Jest ono przydatne właściwie w każdym domu. Sprzęt ten informuje nas o tym, jaka pogoda panuje aktualnie na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Podaje więc informacje, czy spodziewane są opadu deszczu bądź śniegu, jak silny jest wiatr, ile jest stopni, jakie mamy ciśnienie atmosferyczne i czy dzień jest słoneczny. Udostępnia więc, wszystkie najważniejsze dane. Stacja meteorologiczna śledzi parę ważnych parametrów, czyli ciśnienie atmosferyczne, temperaturę powietrza i jego wilgotność.

 

Stacje meteorologiczne – jakie są ich rodzaje?

Istnieje parę różnych typów stacji pogodowych do użytku domowego.

  • cyfrowe stacje pogodowe – mechanizm ich działania opiera się na sygnale radiowym, który jest wysyłany pomiędzy czujnikami, a stacją bazową. Na rynku dostępne są modele, które mogą także odbierać sygnał z profesjonalnych obserwatoriów, których informacje są przedstawiane w oficjalnych prognozach pogody. Takie stacje posiadają wyświetlacze, gdzie ukazują się wszystkie ważne dane dotyczące aktualnego stanu pogody czy prognoz na kolejne dni.
  • analogowe stacje meteorologiczneurządzenia te mierzą naturalne zjawiska fizyczne, nie potrzebują zasilania. Ukazują ciśnienie, wilgotność, temperaturę, a czasem także czas.
  • internetowe stacje pogodowe- łączą się poprzez sieć Wi-Fi, a dane ukazują w aplikacji na smartfonie. Do takiej stacji mamy dostęp właściwie w każdym miejscu na ziemi, wystarczy jedynie sieć Wi-Fi.
  • profesjonalne stacje meteorologiczne – wykorzystywane jedynie przez profesjonalistów. Używane często przez rolników, gdyż mogą one monitorować temperaturę gleby i prędkości wiatru. Niekiedy wyposażone są także w opcję alarmu, który włącza się w określonych sytuacjach.

W jaki sposób działa stacja meteorologiczna?

Stacja meteorologiczna działa za pomocą odbieranych sygnałów radiowych, dzięki którym sprzęt sam ustawia datę i czas. Często wykorzystuje się sygnał nadawany z Niemiec (DCF77), ale także ze Szwajcarii (HGB-odbierany tylko w niektórych regionach naszego kraju). Przez odbierane sygnały można ustalić prognozę pogody na następne dni i odczytać ewentualne informacje o spodziewanych zagrożeniach pogodowych, czyli wichurach, gwałtownych deszczach czy burzach. Domowa stacja meteorologiczna składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest urządzenie sterujące, posiadające wyświetlacz. Ta część zlokalizowana jest wewnątrz domu. Drugim elementem są czujniki przewodowe albo bezprzewodowe. To właśnie one odpowiedzialne są za pomiar parametrów na zewnątrz domu.

Komu polecana jest domowa stacja meteorologiczna?

Urządzenie to przydaje się właściwie każdemu, kto chce przewidzieć przyszłą pogodę i nie dać się zaskoczyć. Warto go mieć, jeśli na przykład często wyjeżdżamy na wycieczki poza miasto. Sprzęt ten jest nieoceniony zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny, wówczas warunku atmosferyczne są nieprzewidywalne i bardzo często ulegają zmianom. Stacja meteorologiczna pozwala nam zaplanować dzień i przygotować się na pogorszenie pogody. Dzięki niej dowiemy się, czy w dany dzień możemy zaplanować sobie dłuższą wycieczkę, czy lepiej pozostać w domu. To także doskonałe rozwiązanie dla miłośników górskich wspinaczek, które wymagają sprzyjającej pogody. Stacja pogodowa jest także dobrą propozycją dla osób wrażliwych na zmienną aurę. Właściwie z takiego urządzenia może korzystać każdy.

Jakie są główne funkcje stacji meteorologicznej?

  1. Pomiar temperatury

Najważniejsza funkcja każdego urządzenia. Ukazuje nam wartość temperatury zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Niekiedy podają informację także o wartości temperatury odczuwalnej.

  1. Pomiar ciśnienia

Funkcja istotna zwłaszcza dla osób wrażliwych na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Wartość ta podawana jest w hektopaskalach.

  1. Wilgotność powietrza

Obejmuje ona wilgotność panującą wewnątrz pomieszczenia, ale także na zewnątrz. Powinna ona wynosić w przedziele 40-60 procent.

  1. Prognozowanie pogody

Domowa stacja meteorologiczna przedstawia dokładną prognozę pogody na kolejne dni.

  1. Czujnik aktualnych opadów

Musi zostać zainstalowany na zewnątrz. Pozwala na zapoznanie się z informacją dotyczącą tego, ile dokładnie deszczu spadło. Przydatna opcja zwłaszcza dla ogrodników.

  1. Siła wiatru

Czujnik, który także musi znaleźć się na zewnątrz. Dobrym miejscem na jego zamocowanie jest dach.

  1. Wbudowany miniprojektor

Ukazuje podstawowe informacje na ścianie czy wybranej powierzchni. Nie trzeba więc podchodzić do panelu, aby zapoznać się z najnowszymi pomiarami.

  1. Miernik promieniowania UV

Promienie ultrafioletowe bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Niektóre nowoczesne stacje meteorologiczne podają wartość tego parametru.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %